Emerytura strażaków zostanie podwyższona

i

Autor: SHUTTERSTOCK Emerytura strażaków zostanie podwyższona

Ta grupa może liczyć na wyższą emeryturę! Muszą jednak spełnić warunki

2021-05-01 13:37

Emerytura strażaków zostanie podwyższona. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że strażacy OSP będą mogli liczyć na stały dodatek do senioralnego świadczenia. Premia jest przewidziana tylko dla osób, które spełnią wymóg odpowiednio długiego stażu.

Emerytura podwyższona o dodatek ma być wyrazem wdzięczności za lata służby w trudnych warunkach. Inicjatorem zmian jest sam szef MSWiA - Mariusz Kamiński. W trakcie konferencji minister zapowiedział, że będzie zabiegał o włącznie dodatku dla Ochotniczej Straży Pożarnej do projektu nowej ustawy.

Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze? Strażacy OSP, którzy uczestniczyli w akcjach ratowniczych co najmniej przez 25 lat i przeszli na emeryturę. Kobiety mają prawo pobierać świadczenie senioralne po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Kamiński tłumaczył, że dodatek ma stanowić równowartość 1/14 najniższego wynagrodzenia. Pieniądze będą wypłacane co miesiąc. Zważając na to, że w Polsce działa 16 250 jednostek OSP to grono osób uprawnionych do dodatku może być spore. Od 2021 r. płaca minimalna w Polsce wynosi 2800 zł brutto, zatem strażacy będą mogli liczyć na dodatek rzędu 200 zł. Jednak wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zaznaczył, że najniższe wynagrodzenie sukcesywnie wzrasta, a więc i emerytura strażaków OSP będzie z roku na rok coraz wyższa.

Sonda
Czy strażacy z OSP powinni dostawać wyższą emeryturę?

Propozycja projektu w sprawie dodatków do emerytury ma zostać skierowana do prac rządowych. Minister będzie nalegał, aby dokument znalazł się w parlamencie jak najszybciej. Jednak zanim premie zostaną uchwalone, odbędą się konsultacje społeczne. Kamiński zaznaczył, że zamierza wysłuchać próśb przede wszystkim członków OSP.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze