Tak Polacy oszukują na 500 plus. Rodziny muszą oddać 30 mln zł!

2017-09-07 17:38
Nie dostałeś 500Plus? Wiemy, dlaczego
Autor: Shutterstock Nie dostałeś 500Plus? Wiemy, dlaczego

Rocznie na 500 plus z budżetu państwa wydawane jest ponad 20 mld złotych. Świadczenie rodzinne trafia do milionów polskich rodzin. Są jednak tacy, którzy kombinują jak bezprawnie otrzymać pieniądze na dzieci. W jaki sposób Polacy wyłudzają 500 plus od państwa? Wiadomo, że tylko do 1 lipca tego roku polskie rodziny muszą oddać ok. 30 mln zł niesłusznie przyznanych świadczeń.

Wyłudzenia 500 plus
W jaki sposób Polacy najczęściej wyłudzają 500 plus, które im nie przysługuje? - Nie zgłoszenie podjęcia pracy i zmiana wysokości dochodu na osobę w rodzinie - wynika z informacji OPS w Polsce, które prezentuje "Rzeczpospolita". Z kolei z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowanych dla dziennika, dowiadujemy się, że od stycznia do 1 lipca tego roku nakazano świadczeniobiorcom 500 plus zwrot na sumę ok. 30 mln zł.

Zobacz koniecznie: 500 plus. Zapomniałeś złożyć nowy wniosek? Sprawdź, co możesz zrobić

Dla przykładu tylko w Katowicach MOPS wydał 110 decyzji o zwróceniu świadczenia 500 plus, w ubiegłym roku – 41 - czytamy w "Rz". Z kolei w tym roku w stolicy Wielkopolski, Poznańskie Centrum Świadczeń wydało 208 decyzji o zwrocie 500 plus (na 39 tys. beneficjentów).

Urzędnicy podkreślają, że rodzice nierzadko popełniają błąd na tzw. pierwsze dziecko. Mowa o przypadkach rozwiedzionych rodziców z jednym dzieckiem. Jedno z nich mieszka z dzieckiem, a drugie zakłada nową rodziną, pojawia się kolejne dziecko i składa wniosek na dwójkę, choć to świadczenie mu nie przysługuje, bo wychowuje jedno dziecko.

Urząd, który przyznał środki osobom nieuprawnionym, daje 30 dni na zwrot pieniędzy. Później sprawa trafia do egzekucji administracyjnej. Choć za podawanie fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna, urzędnicy nie składają zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a jedynie żądają zwrotu pieniędzy wraz z odstetkami.

Rządowym programem "Rodzina 500 plus" w lipcu 2017 r. objęto 3,99 mln dzieci do 18 lat – wypłacono prawie 13,93 mld zł.

Sprawdź koniecznie: 500 plus: Na to nie możesz wydać świadczenia

Czytaj też: Stracisz pracę, nie dostaniesz 500 plus. Kontrowersyjny pomysł PO

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze