Podlaskie. W Małym ZUS-ie Plus jest już prawie 11 tys. przedsiębiorców

i

Autor: Pixabay Podlaskie. W Małym ZUS-ie Plus jest już prawie 11 tys. przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa - odpowiedzi na najważniejsze pytania. Zobacz, kto skorzysta

2020-04-21 12:10

Jakie zmiany warunków programu gwarancji de minimis nastąpiły w związku z tarczą antykryzysową?

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z resortami finansów i rozwoju wprowadził zmiany trzech zasadniczych parametrów gwarancji. Po pierwsze, zwiększył się maksymalny zakres udzielanych gwarancji BGK z 60 proc. do 80 proc. kwoty kredytu. Po drugie, BGK zrezygnował z opłaty za udzielenie gwarancji, zarówno dla kredytów obejmowanych gwarancją, jak i w przypadku opłat od kredytów objętych gwarancją wcześniej. Po trzecie, maksymalny okres gwarancji dla kredytów obrotowych wydłużył się z 27 do 39 miesięcy.

Gdzie i kiedy można składać wnioski dla gwarancji de minimis?

Wniosek o gwarancję firma składa razem z wnioskiem o kredyt w swoim banku, w którym ma konto. Lista banków udzielających kredytów na nowych warunkach znajduje się na stronie internetowej banku https:// www.bgk.pl/pakietpomocy/systemy-gwarancji/gwarancje-de-minimis/. Warto dopytywać także w konkretnym banku. Zdarzają się sytuacje, że banki mogą jeszcze nie mieć wdrożonych procedur i nie przyjmują jeszcze wniosków na nowych zasadach. W celu uzyskania informacji, kiedy dany bank rozpocznie nabór wniosków, warto skontaktować się już z właściwym bankiem

Jaka jest lista niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku na nowych zasadach?

Wprowadzenie zmienionych zasad udzielenia gwarancji nie spowodowało zmian w wymaganej dokumentacji. Kredytobiorca wypełnia wniosek o udzielenie gwarancji spłaty kredytu wraz z załącznikiem i składa go bezpośrednio w banku kredytującym

Czy do skorzystania z gwarancji de minimis na nowych zasadach uprawnieni są tylko ci przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty wynikające z pandemii koronawirusa?

Z gwarancji de minimis na zmienionych zasadach mogą korzystać wszyscy mali i średni przedsiębiorcy. Wsparcie z wykorzystaniem środków unijnych. Pożyczki na zachowanie płynności finansowej dla MŚP

Czy będzie jakaś forma wsparcia dla firm, które nie mają w ogóle dochodów, np. żadnych przychodów z ostatnich 3 miesięcy?

Tak. Właściciele mikro-, małych i średnich firm poszkodowanych przez pandemię będą mogli skorzystać z preferencyjnych pożyczek płynnościowych. Pożyczek w regionach będą udzielać instytucje finansujące, które podpiszą umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich lista pod koniec kwietnia zostanie opublikowana na stronie bgk.pl. Wtedy przedsiębiorcy będą mogli zacząć składać wnioski.

Czy BGK uwzględnia kwotę pożyczki od wielkości zatrudnienia? Czy z pożyczki mogą skorzystać osoby niezatrudniające pracownika? Jak wyliczana jest kwota pożyczki oprócz posiadania dotychczasowych dochodów i spełnienia pozostałych parametrów?

Kwota pożyczki nie będzie uzależniona od wielkości zatrudnienia, a osoby samozatrudnione również będą mogły skorzystać z tego produktu. Kwota pożyczki będzie uzależniona od potrzeb przedsiębiorcy oraz możliwości spłaty pożyczonej kwoty już po osiągnięciu równowagi finansowej w przedsiębiorstwie.

Czy z pożyczki będą mogły korzystać takie branże jak gastronomia czy transport?

Co do zasady pożyczka będzie dostępna dla wszystkich branż. Są jednak branże, które będą wykluczone. Będą to m.in. producenci i importerzy napojów alkoholowych czy tytoniowych.

Czy z pożyczki będą mogły skorzystać firmy, które uzyskały z ZUS zawieszenie/umorzenie płatności składek?

Tak, przedsiębiorca, który ma umorzone składki wZUS, też będzie mógł skorzystać z pożyczki.

System dopłat Biznesmax

Czy BGK będzie dopłacać do rat? Jakie wsparcie/ finansowanie mogę dostać na przetrwanie?

Fundusz Dopłat do Oprocentowania, który powstanie w BGK, będzie wypłacać dotkniętym gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19 dopłatę, która pokryje część odsetek należnych bankowi kredytującemu. Pomoc realizowana będzie za pośrednictwem banków kredytujących współpracujących z BGK. Wsparcie będzie dotyczyło kredytów obrotowych dla dużych przedsiębiorstw oraz firm z sektora MŚP. Wejście w życie tego rozwiązania wymaga uchwalenia ustawy, której projektem w najbliższym czasie zajmie się Sejm.

Jaka jest cała kwota wsparcia dla gwarancji Biznesmax?

Maksymalna wartość gwarancji to 2,5 mln euro. Dla kredytu odnawialnego okres obowiązywania gwarancji nie może przekroczyć 39 miesięcy. Natomiast dla kredytów inwestycyjnych okres obowiązywania gwarancji to nawet 20 lat. Dodatkowo przedsiębiorca otrzymuje wsparcie bezzwrotne w postaci dopłaty do odsetek, która w okresie 3 lat kredytowania może wynieść do 15 proc. całkowitej kwoty wypłacanego kredytu. Nie ma ograniczeń dla wielkości kredytu, o który wnioskuje klient.

Trzeba będzie przedkładać zaświadczenia o stratach czy w jakikolwiek inny sposób je dokumentować?

Nie są wymagane żadne dodatkowe zaświadczenia. Wystarczy, że firma ma zdolność kredytową, określoną przez bank kredytujący i spełnia 1 z 17 kryteriów podmiotu innowacyjnego. Z kryteriami można zapoznać się na stronie www.bgk.pl w zakładce: przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/ gwarancja-biznesmax.

Czy gwarancja Biznesmax umożliwia zapłatę zobowiązań wobec klientów?

Tak, kredyt ztaką gwarancją umożliwia uregulowanie zobowiązań wobec kontrahentów. Kredytów z gwarancją Biznesmax udzielają banki współpracujące z BGK. Zmiany w gwarancjach Biznesmax dają firmom innowacyjnym oraz efektywnym ekologicznie łatwiejszy dostęp do kapitału obrotowego przeznaczonego na bieżącą działalność i zapewnienie płynności finansowej w okresie kryzysowym.

Czy gwarancję Biznesmax można łączyć z innymi produktami oferowanymi w BGK?

Gwarancję Biznesmax można łączyć z innymi produktami oferowanymi przez BGK, ale tylko w przypadku gdy koszty finansowane kredytem nie otrzymały wsparcia z funduszy europejskich.

Logo BGK

i

Autor: BGK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze