Tarcza antykryzysowa 4.0 przyjęta. Zmiany w urlopach

2020-06-05 7:44

W czwartek wieczorem Sejm przyjął ustawę zapewniającą kolejne przepisy mające wspomóc polską gospodarkę podczas kryzysu ekonomicznego. Posłowie przegłosowali część poprawek rekomendowanych przez Komisję Finansów Publicznych. Największe zmiany dotyczą zaległych urlopów, na które pracodawca będzie mógł wysłać pracownika w wybranym przez siebie okresie.

Posłowie przyjęli całość ustawy większością 228 głosów, przeciwko było 189 posłów, a 38 wstrzymało się od głosu. Wśród poprawek jakie rekomendowała Komisja Finansów Publicznych i które przegłosowali posłowie znalazły się między innymi przedłużania kadencji w zarządach fundacji i stowarzyszeń czy zmiany w ustroju sądów powszechnych. Komisja zaproponowała, by sędziowie w stanie spoczynku mogli pełnić na przykład funkcję wizytatorów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wśród zapisów jakie mają wspomóc przedsiębiorców i gospodarkę znajdziemy dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, ułatwienia w realizacji zamówień publicznych, pakiet osłonowy dla samorządów, ochrona przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej, ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych oraz dostosowanie rynku pracy do wyzwań COVID-19.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Gry, które pozwalały przetrwać pandemię

Przyjęto również zmiany w zasiłku opiekuńczym, będzie on wypłacany do 28 czerwca. W ustawie przyjęto również możliwość wydłużenie przyznawania świadczenia, taką decyzję będzie mogła podjąć Rada Ministrów.

Czytaj też: Wakacje kredytowe. Banki ujednolicają kryteria

Z punktu widzenia pracownika najważniejszym zapisem wydaje się ten dotyczący zasad przyznawania zaległego urlopu. W myśl ustawy to pracodawca będzie decydował kiedy na niego wysłać swojego podwładnego. Przepis ten ma ułatwić firmą działalność w czasie pandemii i zminimalizować ryzyko, że w jednym czasie duża część załogi będzie na urlopie przez co zakład nie będzie mógł funkcjonować normalnie. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Mateusz Morawiecki poprosił Sejm o udzielenie wotum zaufania
Najnowsze