Wakacje kredytowe. Banki ujednolicają kryteria

2020-06-04 15:21 KaJa
Banknoty, pieniądze
Autor: _Alicja_/Pixabay/cc0 Podobno znalezione to niekradzione, ale za przywłaszczenie już grozi kara

Wakacje kredytowe to narzędzie oferowane przez banki, które ma wspomóc zarówno firmy jak i gospodarstwa domowe w najtrudniejszym okresie. Czasowe zawieszenie płatności rat możliwie jest zarówno w przypadku kredytów konsumenckich, hipotecznych jak i firmowych. Do tej pory banki samodzielnie ustalały zasady wakacji kredytowych, od 8 czerwca tego typu rozwiązania mają być oferowane klientom na ujednoliconych zasadach.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jeszcze w kwietniu przedstawił wskazówki dotyczące zasad zawieszania płatności rat na czas pandemii. Związek Banków Polskich poinformował, że opracowane zostały jednolite wytyczne dla wszystkich klientów polskich banków.

Czytaj także: Koronawirus. Sytuacja w Polsce gorsza niż we Włoszech, ale lepsza niż w Hiszpanii [RAPORT]

Jedynym wymogiem jaki będzie musiał spełnić kredytobiorca ubiegający się o czasowe zawieszenie płatności rat jest brak opóźnień w spłacie kapitału lub odsetek powyżej 30 dni na dzień 29 lutego 2020 r. lub na dzień złożenia wniosku.

Sprawdź również: Wizz Air nie wznawia połączeń! Linie lotnicze podały nowy termin

Wakacje kredytowe to narzędzie, które w teorii ma pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w tym trudnym okresie. Większość banków oferuje swoim klientom czasowe zawieszenie spłaty zobowiązań na okres nawet do 6 miesięcy. Zanim jednak złożymy wniosek o wakacje kredytowe należy dobrze przyjrzeć się umowie z pożyczkodawcom i oszacować czy jest to opłacalne. Nie zawsze bowiem występuje całkowite zawieszenie płatności, w niektórych przypadkach odroczona jest jedynie rata kapitałowa, a ratę odsetkową nadal należy uiszczać. Warto też pamiętać, że wakacje kredytowe wydłużą całkowicie okres spłaty zobowiązania adekwatnie do czasu kiedy kredyt nie był spłacany.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

"Oczka wodne" "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 51

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.