Pieniądze/banknoty/monety

i

Autor: Shutterstock Nowelizacja prawa bankowego zakłada wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych

Tarcze antyinflacyjne zostaną wydłużone? Minister ujawnia plany

2022-03-03 13:30

Wojna na Ukrainie. - Ze względu na wahania kursu złotego i na wzrost cen ropy sytuacja jest trudna; rząd może odpowiednio zareagować, jeśli chodzi o zmiany lub wydłużenie działania tarcz - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Tarcze antyinflacyjne przedłużone?

W czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski odpowiadał na pytanie posłów dotyczące oszczędności, które uzyskają gospodarstwa domowe z tytułu wprowadzonych przez rząd tarcz antyinflacyjnych. Wiceminister przyznał, że obecna sytuacja, ze względu na wahania kursu złotego i na wzrost cen ropy, jest trudna. „Ale to też będzie powodować odpowiednie reakcje rządu, jeśli idzie o zmiany lub wydłużenia czasu działania tarcz" - zaznaczył wiceminister. Patkowski przypomniał, że rząd wprowadził dwie tarcze – pierwsza obejmowała obniżki akcyzy na paliwa i nośniki energii, a druga dotyczyła głównie redukcji stawek VAT, np. na żywność z 5 proc. do 0 czy w przypadku paliw z 23 proc. do 8 proc.

Czy zabraknie gotówki? Główny ekonomista PKO tłumaczy

„Jeśli idzie o oszczędności w budżetach z tytułu tarcz antyinflacyjnych, to ich wartość się nie zmienia i można je oszacować na 13,8 mld zł” – powiedział wiceminister finansów.

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?

Jak wyliczył, w przypadku obniżki VAT na żywność oszczędności wyniosą 2,9 mld zł, redukcja stawek VAT na paliwa da 3,11 mld zł, na nawozy – 520 mln zł, na gaz ziemny – 2,323 mld zł, na energię elektryczną 2,7 mld zł, a na energię elektryczną 837 mln zł. „Przypominam, że dodatkowe oszczędności będą wynikać z obniżki stawek akcyzy i wyniosą 1,167 mld zł. Łącznie więc te obniżki stawek od momentu wprowadzenia pierwszej tarczy do 31 lipca, do kiedy wprowadzone zostały obniżki VAT, będzie to 13,8 mld zł” – powiedział Piotr Patkowski.

Pierwsza tarcza, dotycząca obniżek stawek akcyzy na paliwa i nośniki energii, została wprowadzona pod koniec ubiegłego roku, druga zaś, związana z redukcją VAT, została wprowadzona w lutym i ma działać do 31 lipca 2022 r.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze