Technologia 5G – rewolucja dla polskiej gospodarki? Warunki sukcesu

2020-10-27 0:00 Materiał Partnerski
Technologia 5G – rewolucja dla polskiej gospodarki? Warunki sukcesu
Autor: Materiały Prasowe

W ramach Kongresu „e-Polska. Cyfrowa rewolucja” eksperci debatowali o rozwoju technologii 5G w Polsce. Budowa i rozwój sieci piątej generacji 5G, cyfrowa rewolucja w dobie pandemii i przejrzyste zasady udziału zagranicznych firm w systemie polskiej cyfryzacji były tematami debaty w ramach Kongresu „e-Polska. Cyfrowa rewolucja”. Jakie są konsekwencje anulowania aukcji dla operatorów telekomunikacyjnych na nowe częstotliwości 5G? Czy pandemia wymusiła przyspieszenie cyfrowej rewolucji? Dlaczego rząd chce ograniczyć zagranicznym gigantom możliwość rozwoju polskiej sieci 5G? Te i inne zagadnienia w studiu „Super Biznesu” poruszali: Alicja Tatarczuk, Public Affairs & CSR Manager Huawei Polska, Piotr Kuriata, członek zarządu Play, Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Digital Poland oraz mecenas Mariusz Busiło, Bącal, Busiło Legal.

E-Polska. Debata: Technologie 5G – rewolucja dla polskiej gospodarki? Warunki osiągnięcia sukcesu

ŁUKASZ TRYBULSKI dziennikarz „Super Biznesu”: – Co z polską siecią 5G? Jakie są konsekwencje anulowania aukcji na częstotliwości dla operatorów?

ALICJA TATARCZUK, Public Affairs & CSR Manager Huawei Polska: – Sytuację, w której obecnie znajdujemy z budową siecią 5G w Polsce, możemy porównać do pociągu odjeżdżającego z dworca do stacji rozwój technologiczny, a Polska jako spóźniony pasażer biega bezładnie po peronie. Tutaj pytanie nie brzmi czy, ale kiedy musimy wdrożyć technologię 5G. Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej do 2025 r. wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny zapewnić szerokie pokrycie siecią 5G w największych miastach i na szlakach komunikacyjnych kraju. Aukcja na nowe częstotliwości 5G została anulowana i wiemy, że ma być ogłoszony jej nowy termin. Pytanie, kiedy to nastąpi? Każdy miesiąc opóźnienia to są ogromne straty w konkurencyjności dla polskich przedsiębiorców. Z drugiej strony mamy projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie, która prawdopodobnie ma na celu wykluczyć niektórych dostawców technologii 5G, w tym Huawei. Sytuacja jest trudna, ale nie jest za późno, aby wycofać się z tych niekorzystnych dla polskiej gospodarki propozycji.

PIOTR KURIATA członek zarządu Play: – Konsultacje w tej sprawie mają rozpocząć się z końcem tego roku. Wówczas dowiemy się, czy nastąpią zmiany w formule i warunkach aukcji, które były przedstawione w odwołanym procesie. To, co najistotniejsze w tej kwestii, to poznanie wszystkich zasad – również dotyczących wyboru dostawców technologii 5G w Polsce, aukcji na nowe pasma częstotliwości.

Łukasz Trybulski: – Dlaczego ta aukcja jest taka ważna? Jakie wyzwania stoją przed Polską w kontekście sieci piątej generacji?

Piotr Kuriata: – Z punktu widzenia rozwoju technologicznego – co dobitnie uświadomiła nam pandemia koronawirusa – widać, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od sieci telekomunikacyjnych. Są one niezbędne do funkcjonowania życia nie tylko gospodarczego, ale również społecznego. Im infrastruktura telekomunikacyjna udostępniana przez operatorów jest szybsza, bardziej dostępna i tańsza, tym bardziej wszyscy na tym korzystamy. Bez względu na to, czy oceniamy rzecz pod kątem prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czy możliwości edukacyjnych.

PIOTR MIECZKOWSKI dyrektor zarządzający Digital Poland: – Rozwój sieci 5G w Polsce wpłynie niemal na wszystkie sektory życia polskiej gospodarki. Począwszy od telemedycyny, gdzie sieć piątej generacji umożliwia połączenie wideo z lekarzem nie tylko w jakości HD, ale 4K. Po rozwiązania bardziej futurystyczne, jak robotyka czy zautomatyzowana obsługa. To także logistyka, internet rzeczy, pojazdy autonomiczne czy energetyka. Swój wpływ sieć 5G będzie miała także na odbiór rozrywki. Dzięki szybszemu przesyłowi danych klienci będą mogli zobaczyć wideo w lepszej jakości czy grać w gry bez opóźnień. Nawet rolnictwo skorzysta na rozwoju nowych technologii. Podsumowując, nie ma chyba takiej dziedziny życia społeczno- -gospodarczego, w którym piąta generacji sieci telekomunikacyjnej.

Alicja Tatarczuk: – Niedawno w Warszawie gościliśmy nasze mobilne centrum innowacji, na którym można było zobaczyć i zwiedzić 5G Truck, czyli Mobilne Centrum Innowacji 5G. Na naszych kanałach na YouTube można odbyć wirtualną wycieczkę i zobaczyć zastosowanie sieci 5G np. w ratownictwie medycznym. Pokazujemy tam nowoczesne okulary, które w przyszłości przy zastosowaniu sieci nowej generacji będą mogły służyć do przeprowadzania operacji i zabiegów medycznych na odległość. Bardziej doświadczeni lekarze z zagranicy będą mogli w czasie rzeczywistym instruować swoich kolegów po fachu, będących bezpośrednio w sali operacyjnej. W polskich realiach sieć 5G może być używana również w ratownictwie w kopalniach węgla, gdzie operator będzie mógł poruszać autonomicznym pojazdem ratowniczym z powierzchni ziemi. Taka technologia jest już z powodzeniem wykorzystywana w Chinach. Inne pozytywne zastosowanie sieci piątej generacji to tzw. bransoletki życia. Takie urządzenia są już w użyciu w naszym kraju. Jednak w okrojonym zakresie, gdyż ogranicza nas przepustowość transferu danych. Dopiero po przejściu z sieci 4G na 5G będziemy w stanie korzystać z pełnego potencjału takiej technologii. To idealne rozwiązanie dla osób starszych, które nierzadko mieszkają same. Bransoletki życia umożliwiają monitorowanie wszystkich funkcji życiowych, jak np. poziom glukozy czy ciśnienia. W przypadku zagrożenia zdrowia czy życia urządzenie jest w stanie wezwać na pomoc karetkę. W starzejącym się społeczeństwie, jakim będziemy, zastosowanie bransoletek życia będzie powszechne.

Łukasz Trybulski: – W temacie 5G bardzo często pojawia się wątek bezpieczeństwa. Zarówno w rozumieniu cyberbezpieczeństwa państwa, jak i zdrowotnego

Piotr Mieczkowski: – W internecie pojawia się mnóstwo fake newsów dotyczących sieci 5G. Nasz fundacja wraz gronem naukowców stara się je obalać, podkreślając, że sieć 5G tak jak inne sieci telekomunikacyjne nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Obok panującej pandemii koronawirusa, zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, zmagamy się również z infodemią, czyli zalewem nieprawdziwych informacji. Warto podkreślić, że sieci 5G są bezpieczne dla naszego zdrowia. Pod kątem bezpieczeństwa strategicznego funkcjonowania sieci 5G są one lepiej zabezpieczone i chronione niż obecne sieci 4G. Do tego stopnia, że Europol poprosił dostawców technologii sieci piątej generacji, aby poluzowali te zabezpieczenia lub umożliwili dostęp do przesyłanych wiadomości służbom państwowym, ponieważ w sieci 5G transfer danych jest szyfrowany na każdym etapie komunikacji. Dlatego też pod kątem cyberbezpieczeństwa sieć 5G jest niezwykle skuteczna i sprawdzona.

MECENAS MARIUSZ BUSIŁO Bącal, Busiło Legal: – W kontekście pojawiających się informacji o zagrożeniach wynikających z promieniowania elektromagnetycznego, niestety, bardzo często bazuje się na emocjach, a nie rzetelnej wiedzy. Większość dezinformacji i mitów, które krążą wokół sieci 5G, została już obalona przez strony rządowe czy światowe organizacje, np. WHO. Warto podkreślić, że pod kątem prawnym Polska przystąpiła na poziomie zdrowotnym do normy europejskiej, która chroni nas w takim samym stopniu, jak mieszkańców państw zachodnich. Na straży bezpieczeństwa tej normy stoją: inspekcja ochrony zdrowia, inspekcja środowiska oraz sanepid. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące promieniowania elektromagnetycznego, może zwrócić się do tych instytucji z prośbą o wykonanie pomiaru promieniowania. W ten sposób bardzo łatwo można się przekonać o braku zagrożenia dla naszego zdrowia. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zakup podejrzanych mierników od pseudoekspertów, którzy żerują na ludzkich lękach i próbują na tym zarobić.

Alicja Tatarczuk: – Fake newsy są wspierane przez algorytmy internetowe. Społeczność antyszczepionkowców, osoby negujące pandemię koronawirusa czy przeciwnicy 5G działają na szeroką skalę w mediach społecznościowych, które są niestety idealną platformą do szerzenia teorii spiskowych. Na stronie rządowej, operatorach komunikacyjnych, dostawcach technologii i nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność, by prostować fake newsy i edukować obywateli w tym zakresie. Bardzo interesująca jest geneza ruchu anty-5G. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem klasyfikuje różne produkty, usługi i technologie pod kątem możliwej szkodliwości dla organizmu ludzkiego. Technologia piątej generacji została przypisana do tej samej kategorii potencjalnych zagrożeń dla człowieka, w której są warzywa z puszki, kukurydza czy groszek, oraz aloes dodawany do kosmetyków.

Łukasz Trybulski: – Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na cyfryzację w Polsce? Czy Polsce grozi blackout internetu bez sieci 5G?

Piotr Kuriata, członek zarządu Play: – W tej chwili obserwujemy dynamiczny wzrost ruchu w sieci, co unaocznia nam, jak zmieniamy model funkcjonowania pracy i nauki. Aby ten rozwój z nami pozostał, infrastruktura też musi się rozwijać. Dla nas jako operatora komunikacyjnego nie było problemu z obsługą wzmożonego ruchu w internecie, problem jest w tym, jak dalej rozwijać się w naszym kraju, jak budować nowe stacje, które pozwolą obsługiwać jeszcze większy przesył danych. Zatkanie się przepustowości obecnej sieci 4G jest możliwe. W pewnym momencie dojdzie do poziomu, w którym sieci telekomunikacyjne nie tyle przestaną działać w ogóle, ile jakość tych usług będzie zdecydowanie gorsza. Wówczas wszyscy zaczniemy to odczuwać. Stąd jest taka potrzeba rozwoju sieci piątej generacji.

Piotr Mieczkowski: – W najbliższych latach może nas czekać blackout sieci internetowych, ponieważ coraz intensywniej z nich korzystamy. Pandemia koronawirusa zwiększyła jeszcze zapotrzebowanie na sieci telekomunikacyjne, bo praca i nauka przeniosły się do internetu. W wielu krajach w Europie już nastąpiło zmniejszenie jakości strumieniowania plików wideo w popularnych serwisach streamingowych w czasie wiosennej fali pandemii. Potencjalne zapchanie się internetu w Polsce to nie będzie gwałtowny spadek jakości transferu danych, ale stopniowe pogarszanie się prędkości internetu w ciągu najbliższych lat. Stąd tak ważna jest aukcja na nowe częstotliwości pasma 5G.

Alicja Tatarczuk: – Huawei wszedł na rynek europejski 20 lat temu. WPolsce jest obecny od 16 lat. Aż 60 proc. infrastruktury komórkowej w Polsce działa na sprzęcie Huawei. Wzrost konkurencyjności na rynku po pojawieniu się chińskiego dostawcy w Polsce pozytywnie wpłynął na niższe ceny połączeń telekomunikacyjnych. Szacuje się, że koszt połączeń jest o 50 proc. niższy. W Polsce koszty dostępu do usług sieciowych, jakie finalnie ponoszą klienci, są jednymi z najniższych w Europie przy jednoczesnej bardzo wysokiej jakości usług. Podobny efekt wywoła konkurencja na rynku dostawców 5G. Uważamy, że ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa jest niezwykle ważna. Jednak odgórne eliminowanie dużego gracza na rynku technologicznym, który ma ogromny wpływ na rozwój obecnej sieci 4G w Polsce, jest dla nas niezrozumiałe. Mamy nadzieję, że finalnie przepisy zostaną skonstruowane zkorzyścią zarówno dla konsumentów, którzy nie będą zmuszeni płacić wyższych abonamentów, jak i dbałością o interesy polskich przedsiębiorców, którzy nie stracą konkurencyjności z powodu opóźnień we wdrażaniu 5G w Polsce.

 ROZMAWIAŁ ŁUKASZ TRYBULSKI

Technologia 5G – rewolucja dla polskiej gospodarki? Warunki sukcesu
Autor: Materiały Prasowe
Najnowsze