Testament wzajemny. Na czym polega?
Testament wzajemny jest sporządzany przez dwie osoby, które nie muszą być ze sobą spokrewnione ani spowinowacone. Rozrządzenie majątkowe dokonywane jest odrębnie przez każdego z nich na dwóch osobnych dokumentach - testatorzy powołują do spadku drugą osobę na zasadzie wyłączności.
W jaki sposób sporządza się testament wzajemny?
Jak informuje portal bezprawnik.pl z punktu widzenia prawa tego typu dokumenty nie są ze sobą w żaden sposób połączone i stanowią dwa samodzielne testamenty - dlatego testament wzajemny jest w Polsce dopuszczalny. Warto podkreślić, że testament wzajemny nie jest tożsamy z testamentem wspólnym czy testamentem małżeńskim.
Z racji tego, że w kodeksie cywilnym brak jest odrębnych regulacji dotyczących testamentu wzajemnego, ustawodawca nie przewidział też szczególnej formy dla takiego rozrządzenia - można go więc sporządzić samodzielnie bądź z udziałem notariusza.
Testament wzajemny. Kto powinien się na niego zdecydować?
Kiedy warto zdecydować się na sporządzenie testamentu wzajemnego? Jest to dobre rozwiązanie dla bezdzietnych małżonków - powołując siebie nawzajem ewentualny udział rodziców zmarłego lub rodzeństwa w masie spadkowej zostaje wykluczony.
Drugim przypadkiem opisywanym przez portal bezprawnik.pl jest małżeństwo posiadające małoletnie dzieci - ze względu na brak pełnej zdolności do czynności prawnych małoletnich sporządzenie testamentu wzajemnego ułatwia kwestie formalne jak np. ewentualna sprzedaż domu czy samochodu.
Testament wzajemny może być też sporządzony przez osoby w żaden sposób nie powiązane ze sobą więzami krwi, powinowactwa czy małżeństwa.