Chorwacja/Hvar

i

Autor: Shutterstock Chorwacja/Hvar

Chorwacja wkrótce wejdzie do strefy euro. Ile wyniesie kurs wymiany?

2022-07-13 5:05

Chorwacja spełniła wszystkie kryteria gospodarcze i od stycznia 2023 r. dołączy do strefy euro. 12 lipca 2022 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła trzy kluczowe do tego akty prawne.

Od stycznia 2023 r. Chorwacja dołączy do strefy euro

Jak powiedział czeski minister finansów Zbyniek Stanjura, przyjęcie euro to odpowiedzialna decyzja polityczna. - Chorwacja z powodzeniem spełniła wszystkie kryteria gospodarcze i od 1 stycznia 2023 r. zacznie używać euro - wyznał. We wtorek 12 lipca br Rada UE poinformowała o określeniu kursu wymiany. Wyniesie on 7,53450 kuny za 1 euro. 

Ostatni krajem, który objęło waluta euro była w 2015 r. Litwa. 

13 maja chorwacki parlament zagłosował za przyjęciem waluty euro od 2023 r. 117 posłów było za, natomiast 13 wyraziło sprzeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Odrzucono poprawki prawicy, która chciała opóźnić cały proces dot. wejścia waluty euro, jako powód podała wzrost inflacji.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Chorwacja z walutą euro od 2023 r

- Chorwacja zrobiła ważny krok na drodze do przyjęcia euro niespełna dekadę po wejściu do Unii Europejskiej. To wzmocni gospodarkę Chorwacji, przyniesie korzyści jej obywatelom i firmom - powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Już od września Chorwacja planuje rozpocząć okres przejściowy i będzie można zaobserwować ceny zarówno w kunach, jak i w euro. 

Sonda
Trzymasz oszczędności w obcych walutach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze