Odra

i

Autor: PAP/Jerzy Muszyński

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Truciciele w Polsce pozostają bezkarni. Czy kary za zanieczyszczanie środowiska zostaną zaostrzone?

2022-08-19 8:05

W związku z trwającą i wciąż niewyjaśnioną katastrofą ekologiczną na Odrze media regularnie poruszają tematykę związaną z ochroną środowiska. Piątkowa "Rzeczpospolita" informuje, że w Polsce wyroki za przestępstwa środowiskowe zapadają rzadko, gdyż nie ma systemu monitorowania zanieczyszczeń

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Czy kary zostaną zaostrzone?

Katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała pojawienie się kolejnych propozycji zaostrzenia kar za przestępstwa przeciw środowisku. We wtorek prezydent podpisał ustawę przyjętą przez Sejm 22 lipca, która podnosi m.in. kwoty nawiązki za tego rodzaju umyślne przestępstwa. Redakcja ocenia, że nie rozwiąże to jednak problemu.

Jaka jest skala przestępczości środowiskowej w Polsce? - pyta "Rz" i odpowiada: nie ma nawet całościowych danych.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Liczba ukaranych nieadekwatna do skali przestępstw

Gazeta podaje, że udało jej się uzyskać statystyki z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, które pokazują, że od 1 stycznia 2020 r. zarejestrowano w niej 62 sprawy z art. 182 kodeksu karnego (zanieczyszczanie wód, ziemi i powietrza). Skazano cztery osoby w zaledwie trzech sprawach, a wyroki to od dziesięciu miesięcy do półtora roku więzienia w zawieszeniu.

"Widać więc, że problemem nie jest ustawowa wysokość kar (kodeks przewiduje za przestępstwa przeciw środowisku nawet do ośmiu lat więzienia), ale surowość orzekania i liczba postępowań w tych sprawach" – konstatuje "Rzeczpospolita”.

Monitoring niezbędny do wykrycia przestępstw

"Wykrywanie przestępstw nie jest możliwe bez ciągłego monitorowania stanu wód. Z tym w Polsce też jest źle" – wskazują na łamach „Rz” aktywiści zajmujący się ochroną polskich rzek.

Sonda
Czy w Odrze doszło do katastrofy ekologicznej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze