Trudna sztuka oszczędzania

i

Autor: Shutterstock

Trudna sztuka oszczędzania

2021-07-21 0:00

Z dziećmi warto rozmawiać na temat gospodarowania pieniędzmi już od najmłodszych lat – nawet kilkulatkowie potrafią zrozumieć, jak działa bankomat oraz jak zapłacić w sklepie gotówką, kartą lub telefonem. Podobnie sprawa ma się z oszczędzaniem – aby wychować odpowiedzialnego finansowo dorosłego najlepiej już od przedszkola nauczyć go trudnej sztuki oszczędzania. Najlepszym narzędziem, które nam w tym pomoże będzie kieszonkowe i… pierwsze konto w banku.

Dzieci uczą się przez obserwację

- Jeżeli dzieci widzą, że my - rodzice, konsekwentnie zbieramy środki na jakiś cel, jesteśmy w tym systematyczni i zdecydowani to zaczynają zachowywać się w ten sam sposób. Aby dziecko chciało oszczędzać musi zrozumieć, że oszczędzanie ma sens. Naszą rolą jako rodzica jest pokazanie dziecku, po co oszczędzać i przeprowadzenie go przez cały proces oszczędzania, aż do momentu osiągnięcia upragnionego celu. Szczególnie ważne jest, aby ten pierwszy cel był atrakcyjny – podkreśla dr Katarzyna Sekścińska, psycholog i ekonomistka UW.

Podstawą jest ustalenie wspólnie z dzieckiem, jaki będzie konkretny cel oszczędzania. Może to być rower, konsola do gier, czy nowy zestaw klocków – co tylko dziecko sobie wymarzy i będzie w stanie rzeczywiście na ten cel uzbierać środki w określonym czasie. Może się zdarzyć, że wymarzony cel dziecka będzie dla niego nieosiągalny. Wówczas stajemy przed wyborem – albo ustalamy z dzieckiem, że jeśli oszczędzi określoną część środków na realizację celu to my dołożymy brakującą kwotę, albo uświadamiamy dziecku nierealność celu i zachęcamy by znalazło inny, mieszczący się w zakresie jego możliwości finansowych.

Obok systematycznie otrzymywanego kieszonkowego interesującym pomysłem na dodatkowy dochód mogą być zadania, które wybiegają ponad podstawowe obowiązki dziecka, np. umycie auta, czy odśnieżenie podjazdu. Takie zadania działają mobilizująco. Podstawowe obowiązki jednak nie powinny być wynagradzane dodatkowo.

Warto już od najmłodszych lat pokazać dziecku, że my sami jako dorośli musimy na wszystko zapracować. Nauka oszczędzania, zwłaszcza na początku, nie będzie łatwa, ale z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Obecnie również dzieci mogą odkładać pieniądze na kontach bankowych dla najmłodszych. PKO Banku Polski oferuje bezpłatne PKO Konto Dziecka (dla dzieci do 13 r. ż.) z dostępem do serwisu internetowego PKO Junior oraz aplikacji PKO Junior. Serwis i aplikacja to narzędzia służące do monitorowania swoich środków  umożliwiające dziecku utworzenie swojego planu oszczędzania, założenie wirtualnej skarbonki i zbieranie na wybrane cele, a także zainicjowanie przelewu (wymagana akceptacja rodzica poprzez serwis iPKO). https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/konta/konta-osobiste/pko-konto-dziecka/#obsluga-konta-dla-dziecka

NASZA RADA:

Oszczędzajmy razem z dziećmi! Pokażmy, że jest to ważne także w dorosłym życiu. Rozmawiajmy o naszych sukcesach i przyznajmy się do porażek. O pieniądzach warto rozmawiać i warto chwalić dziecko za postępy w oszczędzaniu.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze