Ile Polska płaci za gaz z Rosji?
Reuters twierdzi, że oferta ta miałaby być skierowana do wszystkich państwa tzw. Trójmorza, czyli Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii, Rumunii oraz Austrii. Obecnie niemal cała Europa uzależniona jest od rosyjskiego gazu. Nie dość że przy takim stanie rzeczy nie można mówić o energetycznej niezależności, to jeszcze Rosja słono liczy sobie za surowiec. Ile Polska płaci za gaz z Rosji?
ZOBACZ TEŻ: Donald Trump w Polsce. Wyjaśniamy, jakie znaczenie dla naszego państwa ma wizyta prezydenta USA
To zdradził sam rosyjski prezydent Władimir Putin w 2016 r. Jak powiedział, nasz kraj za 1000 m sześciennych gazu wykłada 185 dolarów (ok. 700 zł). Według rosyjskiej agencji Interfax, kwota ta była jeszcze wyższa i wynosiła (w 2012 r.) nawet 500 dolarów (ok. 1,9 tys. zł) za 1000 m sześciennych, co oznacza, że mieliśmy jedną z najwyższych stawek w Europie!
ZOBACZ TEŻ: Trump zmasakrował telewizję CNN. Wystarczył jeden tweet [ZOBACZ]
Obecnie trudno powiedzieć, czy amerykański gaz byłby dużo tańszy. Pewne jest, że Polska ma infrastrukturę by go odbierać – mowa tu, oczywiście, o supernowoczesnym gazoporcie w Świnoujściu. Gaz zza oceanu ma jednak inną zaletę – wydaje się „bezpieczniejszy” od gazu rosyjskiego. I to nie ze względów na skład surowca, ale na polityczną atmosferę między naszymi krajami.
Źródła: superbiz.se.pl, wpolityce.pl, wiadomosci.onet.pl, gloswielkopolski.pl