Sejm, zakaz

i

Autor: Shutterstock

Nowe przepisy

Smakowe e-papierosy odchodzą do historii. Komisja sejmowa zdecydowała

2025-02-20 11:59

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła rządowy projekt zakazujący sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedający będą mieć dziewięć miesięcy na przygotowanie się. Decyzja w głosowaniu była niemal jednomyślna.

Owocowe e-papierosy bez większych szans na przetrwanie

Za przyjęciem projektu, którego celem jest wykonanie unijnej dyrektywy, było 17 członków komisji, dwie osoby były przeciw i tyle samo wstrzymało się od głosu. Do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia nie wprowadzono żadnych zmian.

Wiceszef resortu Wojciech Konieczny wyjaśnił posłom, że przewidziany w przepisach dziewięciomiesięczny okres przejściowy dla producentów i sprzedających podgrzewane wyroby tytoniowe z aromatem wynika z tego, że Biuro do spraw Substancji Chemicznych ma sześć miesięcy na wydanie opinii w sprawie produktu zgłoszonego do sprzedaży.

"Zaproponowane 9 miesięcy okresu przejściowego zapewni, że producenci będą w stanie wypełnić wymogi wymienionej procedury zgłoszenia nowych nowatorskich wyrobów tytoniowych" - tłumaczył Konieczny.

Europejska plaga e-papierosów dostrzeżona przez Brukselę

Autorzy projektu w uzasadnieniu napisali, że zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w ostatnich latach wielkość sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych wzrosła o 2009 proc., natomiast całkowita wielkość ich udziału w rynku wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej kształtuje się obecnie na poziomie 3,33 proc.

"W związku z tym należy podzielić stanowisko Komisji Europejskiej wskazujące na pojawienie się +istotnej zmiany okoliczności+, wymuszającej przyjęcie odpowiedniego aktu delegowanego na poziomie całej Unii Europejskiej mającego na celu zniesienie zwolnienia z zakazu stosowania aromatów charakterystycznych w podgrzewanych wyrobach tytoniowych" - brzmi jego fragment.

Skład e-papierosów nieznany, pochodzenie chińskie. Popularność wśród młodzieży znaczna

Od chwili pojawienia się na rynku jednorazowe e-papierosy cieszą się ogromną popularnością wśród młodych osób. „Znacząca liczba użytkowników zadeklarowała pierwsze ich użycie w wieku poniżej 18 lat. Jest to poważny problem zdrowia publicznego (…)” - podkreślił Andrzej Parafianowicz.

Udokumentowane w trakcie różnych badań klinicznych skutki palenia e-papierosów obejmują m.in.: EVALI (czyli ostre uszkodzenie płuc wywołane e-papierosami), trwałe uszkodzenie płuc, krwawienie do pęcherzyków płucnych, zarostowe zapalenie oskrzelików (patologiczny stan zapalny powodujący zwłóknienie oskrzelików, co prowadzi do nieodwracalnego ograniczenia przepływu powietrza w płucach), zmiany w ważnych procesach biologicznych, takich jak fagocytoza, metabolizm lipidów i aktywność cytokin w drogach oddechowych i przestrzeniach pęcherzykowych, upośledzenie funkcji samooczyszczającej układu oddechowego, rozpad pęcherzyków płucnych i zwężenie dróg oddechowych, większe ryzyko zachorowania na raka dróg moczowych.

- (…) powszechną praktyką jest niepodawanie przez producentów/sprzedawców płynów do e-papierosów składów produktów, a tym bardziej stężenia poszczególnych substancji” - zaznaczył Parafianowicz.

Chiny, odpowiadające za 90-95 proc. światowej produkcji e-papierosów, zakazały sprzedaży „jednorazówek”, motywując to troską o zdrowie osób niepełnoletnich oraz brakiem badań dotyczących skutków inhalacji substancji zawartych w płynach do tych urządzeń.

QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Pytanie 1 z 10
Dokończ hasło propagandowe: "Program partii – programem..."
QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Super Biznes SE Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze