Wniosek on line
Wniosek oświadczenie „Dobry Start” można złożyć poprzez portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia, kanał bankowości elektronicznej oraz portal PUE ZUS przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Składanie wniosków odbywa się przy użyciu kreatora. We wniosku należy wskazać miejscowość oraz urząd/instytucję, do której złożony zostanie wniosek (urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania). Wnioskodawca zostanie poproszony o uzupełnienie niezbędnych informacji; kreator wskaże pola, których wypełnienie jest obowiązkowe i podpowie, kiedy trzeba załączyć kopie dokumentów. W podsumowaniu należy sprawdzić dane. Jeśli we wniosku pojawi się błąd można cofnąć się do miejsca, gdzie on występuje i go poprawić. Na wskazany adres e-mail zostanie przesłane potwierdzenie złożenia wniosku oraz informacja z urzędu o przyznaniu świadczenia. Elektroniczna forma wnioskowania o świadczenie to nie tylko szybkość i wygoda, ale przede wszystkim wyraz troski o nasze bezpieczeństwo w obliczu pandemii –mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg i zachęca, by w pandemii składać wnioski przez internet.
Uwaga na oszustów!
Zdarza się, że oszuści podszywają się pod instytucje bankowe lub urzędy i wyłudzają od swoich ofiar dane i pieniądze. Najłatwiejszym sposobem na odkrycie próby oszustwa jest sprawdzenie adresu e-mail nadawcy. Kolejnym sygnałem może być treść wiadomości, zwykle zachęcająca do kliknięcia w nadesłany link, pobranie załączonego pliku lub wpłaty konkretnej kwoty pieniędzy na podane konto. Nie należy wykonywać żadnej z tych czynności. W razie wątpliwości warto skontaktować się z instytucją lub urzędem, która jest domniemanym nadawcą wiadomości.
Wnioski papierowe
Wnioski w formie tradycyjnej można składać od 1 sierpnia. Są one przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 plus”: urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o świadczenie na dziecko. W przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie lub siedziby placówki opiekuńczo – wychowawczej.
Ważne terminy
Wnioski w formie elektronicznej i papierowej można składać do 30 listopada. Po tym terminie nie będą one już przyjmowane i rozpatrywane, a prawo do świadczenia przepadnie. Złożenie wniosku o świadczenie w sierpniu gwarantuje jego wypłatę do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące na ich rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.