Według ks. Andrzeja Sochala, dziennikarstwo to z pozoru zawód wewnętrznie sprzeczny – z jednej strony wymagana jest kreatywność, zdolność do swobodnego posługiwania się piórem (czy też współcześnie właściwie klawiaturą) i znaczna doza artystycznego wręcz podejścia. Z drugiej zaś strony niezbędna jest również rzeczowość, umiejętność ustalania faktów i dochodzenia prawdy, a także świetna organizacja.
– Osoba, która chce zostać dziennikarzem, musi być kontaktowa i nie może się bać relacji z innymi ludźmi – twierdzi dyrektor Katolickiego Radia Podlasie oraz redaktor portalu regionalnego Podlasie24.pl. Przypomina, że dziennikarz to zawód ściśle związany z pracą z ludźmi, a nie polegający wyłącznie na godzinach spędzanych przed monitorem komputera. Również pozostałe cechy, przytaczane przez rozmówcę Akademii Zarządzania i Rozwoju jako najważniejsze dla każdego dziennikarza, są bardzo uniwersalne:
Pomoc młodym ludziom w znalezieniu idealnej ścieżki rozwoju osobistego jest misją Akademii Zarządzania i Rozwoju – nowoczesnej platformy łączącej światy nauki oraz praktyków. Do grona ekspertów Akademii zaliczają się wybitni specjaliści z różnych dziedzin biznesu, nauki oraz sztuki. W krótkich, treściwych wykładach wideo na platformie azir.edu.pl dzielą się oni praktycznymi wskazówkami z osobami dopiero rozpoczynającymi karierę lub stojącymi przed wyborem kolejnego etapu nauki.