Wakacje

i

Autor: pixabay.com Wakacje

Turysto, pamiętaj o polisie! Jakie ubezpieczenie wybrać na wakacje?

2019-07-11 10:29

Wakacje to piękny i długo wyczekiwany czas – beztroskie snucie się po uliczkach pięknych miast, relaks na plaży czy zabawa w rozrywkowych lokalach. Wybierając się jednak w podróż, powinniśmy pamiętać nie tylko o paszporcie, ale także o dobrym ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie na wakacje nie jest prawnym obowiązkiem turysty, a jedynie jego dobrowolną decyzją. Wypadek lub nagła choroba podczas zagranicznych wakacji to rzeczy, których wszyscy turyści woleliby uniknąć, ale niestety się zdarzają. Warto więc zainwestować w polisę aby móc liczyć na pomoc i odszkodowanie w razie nieprzewidzianego zdarzenia.

ZOBACZ TEŻ: Spakowany jak Polak? Zobacz, co zabieramy ze sobą w podróż

Karta EKUZ – dlaczego warto ją mieć?

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)? To dokument w formie dowodu lub karty do bankomatu, który w czasie zagranicznego wyjazdu turystycznego poświadcza nasze prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatela kraju, do którego się wybieramy. Należy zaznaczyć, że karta uprawnia nas do ochrony jedynie na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego tj. Islandia, Szwajcaria, Norwegia i Lichtenstein.

Za darmo, ale z ograniczeniami

Co najważniejsze, taka karta jest wydawana za darmo przez Narodowy Fundusz Zdrowia i przysługuje każdej ubezpieczonej tam osobie. EKUZ uprawnia nas do korzystania z publicznej służby zdrowia podczas pobytu w wyżej wymienionych obszarach, jednak nie gwarantuje automatycznego pokrycia kosztów leczenia, a jedynie uprawnia do refundacji poniesionych za leczenie opłat. Niestety, też nie wszystkich kosztów, bo jedynie tych, które w danym kraju oferowane są w ramach bezpłatnej pomocy medycznej.

Prywatna polisa

Czy obecnie warto więc korzystać z dodatkowego ubezpieczenia podróżnego? Specjaliści rynku turystycznego ostrzegają, że EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, a jedynie pomaga obniżyć jego koszt. Warto więc rozważyć dodatkowy zakup polisy, która uzupełnia wszystkie wydatki nierefundowane przez NFZ. Co otrzymamy w zamian? Przede wszystkim w razie wypadku bądź nagłej choroby turysta, który trafi do szpitala, nie musi martwić się o to, kto zapłaci za jego leczenie. Wystarczy zadzwonić pod numer podany na polisie i powiadomić ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji.

Szeroki zakres usług

Co równie ważne, większość prywatnych ubezpieczeń turystycznych, oprócz kosztów leczenia w szpitalu i leczenia ambulatoryjnego posiada w swoim zakresie usługi stomatologiczne, transport medyczny do Polski czy też groźnie brzmiący - transport zwłok. W przypadku polis turystycznych, najchętniej wybierane są ubezpieczenia wykupowane tylko na czas planowanych wakacji. Ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych za dzień i zależne są od długości czasu ubezpieczenia, kierunku podróży, celu podróży, zakresu świadczeń i wysokości limitów na poszczególne świadczenia.

SPRAWDŹ TEŻ: Polacy chcą zwiedzać świat. Jak organizujemy wakacje? [RAPORT]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze