Uśmiechnięci Tusk, Kosiniak i Hołownia

i

Autor: Shutterstock, PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS, PAP/Wojtek Jargiło, AP Photo/Mark Schiefelbein

Rok rządów koalicji

Tusk oszukał wyborców? Przez rok nie spełnił prawie żadnej obietnicy wyborczej

2024-10-15 14:02

Po roku rządów okazało się, że rząd koalicyjny nie spełnił prawie żadnej obietnicy wyborczej. Przypomnijmy, że sztandarowe obietnice to: obniżenie składki zdrowotnej, wprowadzenie kredytu 0 proc., obniżenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Nie udało się także podwyższyć zasiłku pogrzebowego, zlikwidować Funduszu Kościelnego, ani nie udało przywrócić niedziel handlowych. Udało się jedynie wprowadzić mocno okrojone babciowe. Z innych zmian, które oczekiwali wyborcy po koalicji to liberalizacja prawa aborcyjnego czy reforma sądownictwa.

Rok rządów Tuska. Co zrealizowano ze "100 Konkretów"? Przedsiębiorcy mocno zawiedzeni 

Ze "100 Konkretów" praktycznie nie udało się "dowieźć" praktycznie nic. Oprócz sztandarowych zapowiedzi, nie zrealizowano chociażby:

  • bonu stomatologicznego dla dzieci;
  • kasowego PiT dla przedsiębiorców;
  • zatrzymać niekontrolowanego wywozu drewna;
  • darmowych badań prenatalnych;
  • bezpłatnych znieczuleń przy porodzie;
  • zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym;
  • wprowadzenia bonu opiekuńczego;
  • projektu nowego terminalu zbożowego w Gdańsku;
  • 600 zł dopłaty do wynajmu dla młodych;
  • zlikwidować pułapki rentowej
  • obniżenie kosztów działalności dla mikroprzedsiębiorców (zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika będzie płacił ZUS);
  • 0 proc. VAT na transport publiczny (obecnie 8 proc.);
  • liberalizacja tzw. ustawy odległościowej - wiatrakowej. 

Oczywiście ciężko w artykule wymienić wszystkie ze 100 konkretów niezrealizowanych nie tylko przez 100 dni rządzenia, ale 12 miesięcy od utworzenia koalicyjnego rządu. Lista zawiedzionych wyborców jest długa. Zwłaszcza od rządu Tuska więcej oczekiwali przedsiębiorcy. "Po roku od wyborów przedsiębiorcy nie mają nic, może poza przesunięciem wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania" – tak Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club, komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Jak czytamy w dzienniku "środowiska przedsiębiorców są rozczarowane m.in. brakiem zmian w zakresie naliczania składek zdrowotnych i konfliktami wewnątrzkoalicyjnymi w tej sprawie".

"Rząd Donalda Tuska nie kwapi się też z określeniem długofalowych celów polityki gospodarczej, a rozłożone na kilka lat wychodzenie z deficytu finansów publicznych dla biznesu oznacza raczej wzrost obciążeń niż ich likwidację. Niepokoi także szeroko rozumiane otoczenie, np. wysokie ceny energii" - informuje "Rzeczpospolita".

Z kolej dziennik "Puls Biznesu" zwraca uwagę, na brak jednej spójnej strategii rozwoju energetyki jądrowej. "PB" podkreśla też, że pomimo powołania resortu przemysłu nie widać istotnych zmian w górnictwie. Dziennik zauważa, że część kompetencji nadal leży po stronie "resortu Aktywów Państwowych, a kwestie dekarbonizacyjne oraz dotyczące ulg dla zakładów energochłonnych są w gestii resortów klimatu oraz rozwoju". 

"W 100 konkretach napisano też, że nowy resort będzie zajmował się nie tylko hutnictwem czy górnictwem, ale także surowcami energetycznymi, takimi jak ropa czy gaz, oraz polityką atomową. Te obszary są stopniowo przekazywane do Ministerstwa Przemysłu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska" -czytamy w "Pulsie Biznesu".

Również falstartem zakończyła się próba zliberalizowania przepisów "ustawy wiatrakowej", która miała zmniejszyć odległość między elektrowniami wiatrowymi, a zabudowaniami. 

"Rz" powołując się na opinie ekonomistów, podsumowuje, że "według nich bilans dokonań obecnego rządu na płaszczyźnie gospodarczej jest raczej słaby: deficyty są rekordowe, zadłużenie państwa szybko rośnie, przejrzystość finansów publicznych nadal pozostawia wiele do życzenia". "Politycy rządzącej koalicji, jak się wydaje, powtarzają beztroskie podejście do dyscypliny finansowej swoich poprzedników" - wnioskują ekonomiści.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski

QUIZ PRL. Województa PRL 1975-1998. Zgadnij, gdzie leżały te miasta? Wyzwanie dla znawców historii PRL

Pytanie 1 z 15
Ile było województw w latach 1975 -1998?
QUIZ PRL. Województa PRL 1975-1998. Zgadnij, gdzie leżały te miasta? Wyzwanie dla znawców historii PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze