Donald Tusk

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Donald Tusk

Zmiany w chorobowym

Donald Tusk: Zobowiążemy ZUS, aby płacił chorobowe od pierwszego dnia

2023-03-10 20:13

Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy zapowiedział odciążenie małych działalności gospodarczych od płacenia chorobowego za pracownika w ciągu pierwszych 30 dni choroby. - Dla małych firm jednoczesna choroba kilku pracowników może doprowadzić je do upadłości – dodał szef PO.

Tusk: ZUS zapłaci chorobowe od pierwszego dnia

Wśród spraw poruszanych na spotkaniu Donalda Tuska z mieszkańcami Rokietnicy w województwie wielkopolskim zapowiedział pomoc dla małych firm. Omówił trzy punkty, które można przeprowadzić w ciągu pierwszych 100 dni rządów. Pierwszą rzeczą jest zobowiązanie ZUS, aby płacił chorobowe od pierwszego dnia.

Szef PO podkreślił, że obowiązek płacenia chorobowego za pracownika przez pierwsze 30 dni choroby mocno doskwiera drobnym przedsiębiorcom. Jak zauważył, duże, bogate firmy sobie z tym poradzą, jednak w przypadku małych firm jednoczesna choroba dwóch, trzech osób często może być ciosem "ostatecznie zabijającym firmę".

Zmiany w składce zdrowotnej

Kolejną proponowaną zmianą ma być uchylenie przepisu, przez który przedsiębiorca musi zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej od sprzedaży służbowego samochodu, czy nieruchomości. "Ten przepis uchylimy natychmiast" - podkreślił Tusk.

"Okłamali jak zawsze Polaków mówiąc, że wprowadzają 9 proc. składkę zdrowotną, a de facto uczynili z niej częściowy podatek, niezwykle dotkliwy dla przedsiębiorców, dla tych niedużych, dla których każda złotówka ma znaczenie" - powiedział o zmianach wprowadzonych w 2022 r. w ramach Polskiego Ładu.

Zmiana rozliczeń między firmami

Trzecią proponowana przez Tuska zmiana dotyczy rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Jak zauważył, dziś firma musi zapłacić PIT niezależnie od tego, czy jej kontrahent opłacił wystawioną przez nią fakturę. "Ci którzy zatrudniają do dziewięciu osób powinni przejść na kasowy PIT, czyli płace podatek wtedy, kiedy wpłynie kasa na moje konto" - zaznaczył.

Tusk o zakazie handlu w niedzielę

- Jednym z argumentów zakazu handlu w niedziele była ochrona małego handlu – mówił Tusk - Zakaz handlu w niedzielę okazał się zabójczy. Padły jakieś Lidle czy wielkie galerie? Nie słyszałem - stwierdził. Dodał także: - A 30 tysięcy sklepów padło między innymi z tego powodu. - Bo jak wiecie trzeba spełniać szczególne wymogi, żeby móc w niedziele handlować - wyjaśnił.

Sonda
Popierasz dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze