Czy TVN i Polsat trafią na listę podmiotów strategicznych
Rada Ministrów spotka się w środę 18 grudnia aby podjąć decyzję o wpisaniu Polsatu i TVN na listę spółek chronionych przed obcymi przejęciami. Oczywiście takie spółki mogą zostać sprzedane, ale jedynie za zgodą i nadzorem polskiego państwa. Co ciekawe, na stronie Rządowego Centrum Legislacji wciąż nie pojawił się projekt rozporządzenia, więc nie ma również uzasadnienia rozporządzenia. Wiadomo jednak, że obecne rozporządzenie dotyczące podmiotów strategicznych obowiązuje do końca 2024 roku, więc rząd musi opracować nową listę. Obecnie na liście znajduje się 17 podmiotów.
Jak wyjaśniał premier Donald Tusk, jeśli taka decyzja zapadnie, bez zgody polskiego rządu nie będzie można kupić, lub przejąć firm znajdującej się na liście podmiotów strategicznych.
- Chcę potwierdzić te plotki czy pogłoski o tym, że na Wschodzie odnajdujemy zainteresowanych ewentualnym przejęciem mediów albo wpływaniem na pracę mediów w Polsce. Ta sprawa jest bardzo poważna - mówił Donald Tusk.
Kto może kupić TVN od amerykanów?
Dlaczego rząd w ogóle rozważa wpisanie TVN i Polsatu na listę podmiotów strategicznych? W sierpniu "Financial Times" podawał, że Warner Bros. Discovery mogłoby sprzedać część aktywów, w tym TVN. W spekulacjach dotyczących potencjalnych nabywców mówiło się, że jednym z potencjalnych nabywców mógłby być węgierski fundusz powiązany z węgierskim rządem, a konkretnie Viktorem Orbanem.
Orbanowi zarzuca się przejęcie większości węgierskich mediów, oraz dobre relacje z kremlem, dlatego część komentatorów postrzega przejęcie TVN jako potencjalne zagrożenie. Wśród innych zainteresowanych kupnem TVN miałaby być włoska grupa MFE-MediaForEurope, której szefem jest Pier Silvio Berlusconi (syn Silvio Berlusconiego), oraz czeska grupa PPF rządzona przez Renatę Kellnerovą.