Twoje prawo: Chcemy, żeby córka podpisała intercyzę

2013-09-30 4:00

Córka wkrótce wyjdzie za mąż. Co powinna zrobić, żeby w razie rozwodu nie musiała dzielić się z mężem majątkiem, który dostała od nas, oraz tym, na który sama zapracuje? Czy musi w tym celu podpisywać intercyzę? Chcielibyśmy, żeby ją podpisała, niestety ona nie chce 2o tym słyszeć. Martwimy się, bo przyszły zięć nie ma pracy, podczas gdy córka dobrze zarabia.

Skoro córka, jeszcze przed wyjściem za mąż, dostała od państwa np. nieruchomość, po ślubie wejdzie ona w skład jej majątku osobistego. W razie ewentualnego rozwodu majątek wniesiony (nabyty przed ślubem) przez któregokolwiek z małżonków jest traktowany jako jego majątek osobisty. Podpisanie intercyzy spowodowałoby natomiast, że w razie rozwodu córka nie musiałaby dzielić się z mężem także majątkiem, który nabyła w trakcie trwania małżeństwa.

Małżeńska umowa majątkowa może być podpisana przed ślubem, ale i po ślubie. W umowie zawartej przed ślubem przyszli małżonkowie postanawiają, że po ślubie będą mieć rozdzielność majątkową, a z tego faktu wynikają z kolei różne konsekwencje. Intercyzę zawsze sporządza notariusz w formie aktu notarialnego. Zaczyna ona obowiązywać dopiero w dniu ślubu. Ślub jest warunkiem zawieszającym intercyzy, więc jeśli do niego nie dojdzie, będzie nieważna. Do podpisania intercyzy potrzebna jest zgoda obu stron tej umowy. Jeśli córka lub narzeczony córki nie zgodzi się na podpisanie intercyzy, nie może do tego dojść. Skoro intercyza nie zostanie podpisana, w razie rozwodu majątek zgromadzony przez oboje małżonków w trakcie trwania małżeństwa - niezależnie od tego, czy pracować będzie tylko córka, tylko jej mąż, czy oboje - zostanie podzielony na połowy. W Polsce w momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jeżeli małżonkowie nie wyłączyli jej przed ślubem poprzez zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej, wspólność powstaje automatycznie z chwilą zawarcia małżeństwa.

W razie zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej od momentu zawarcia związku małżeńskiego każdy z małżonków zachowałby na wyłączność nie tylko majątek nabyty przed ślubem, lecz także nabyty przez siebie po ślubie.

To znaczy, że po ślubie małżonkowie po prostu dorabiają się odrębnych majątków. Umowę intercyzy w każdym momencie, nawet po ślubie, można zerwać lub zmodyfikować, jednak nie jednostronnie. Zawsze muszą to zrobić obie strony. Majątkową umowę małżeńską, której skutkiem będzie rozdzielność majątkowa, można zawrzeć (za zgodą obu stron) także w trakcie trwania małżeństwa. Ale aby w tym czasie powstała rozdzielność majątkowa, umowa nie jest niezbędna. Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać rozdzielności majątkowej. W tym celu można wystąpić do sądu. Jeżeli sąd przychyli się do takiego wniosku jednego z małżonków, ustanowiona zostanie rozdzielność majątkowa. Ale uwaga: majątek, który do tej pory był wspólny, zostanie podzielony na połowy, a nie np. według nakładów pracy każdego z małżonków. Chyba że z ważnych przyczyn sąd ustali udziały małżonków we wspólnym majątku w inny sposób.

Podstawa prawna:

Art. 31-35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze