Twoje prawo: Czy można zwrócić garnki kupione na prezentacji?

2013-10-14 4:00

Moja 75-letnia mama wzięła udział w prowadzonej w restauracji prezentacji naczyń z powłoką ceramiczną, w trakcie której kupiła bardzo drogi zestaw. Teraz bardzo żałuje, że dała się skusić. Sytuację komplikuje fakt, że nie kupiła garnków za gotówkę, tylko na kredyt, a umowę podpisała na miejscu, po prezentacji. Czy jeszcze w jakiś sposób można cofnąć ten nieprzemyślany, bezsensowny zakup? Od kupna naczyń minął już tydzień.

Skoro mama zawarła umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając oświadczenie o odstąpieniu na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Przed upływem tego terminu należy listem poleconym wysłać oświadczenie mamy do firmy, która sprzedała garnki. W takim wypadku sprzedawcy nie należy się zapłata jakiejkolwiek kwoty tytułem odstępnego. Nie może on też zastrzec takiej kwoty w umowie. Jeśli mama odstąpi od umowy kupna garnków, umowa ta będzie uważana za niezawartą. Mama nie będzie więc miała żadnych zobowiązań wobec firmy prezentującej i sprzedającej naczynia. To, co strony świadczyły na mocy tej umowy, a więc z jednej strony zestaw garnków, z drugiej strony pieniądze, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym. To znaczy, że garnki muszą być opakowane tak jak w momencie kupna i oczywiście nie mogą być używane. Zwrot garnków i pieniędzy powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni od odstąpienia od umowy.

Zgodnie z prawem, firma, która zawiera z konsumentem umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, powinna przed jej zawarciem poinformować konsumenta na piśmie o prawie odstąpienia od umowy w ustawowym terminie i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem swojej nazwy oraz adresem siedziby. Konsument powinien też dostać pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, stwierdzające jej datę i rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę.

Jeżeli mamy nie poinformowano na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, bieg 10-dniowego terminu nie rozpoczął się z chwilą jej zawarcia i mama może odstąpić od umowy w terminie dziesięciu dni od uzyskania informacji o prawie odstąpienia, nie później jednak niż po upływie trzech miesięcy od wykonania umowy.

W opisanym przez panią przypadku towar został zakupiony na raty, czyli poza lokalem przedsiębiorstwa została zawarta umowa kredytu konsumenckiego finansującego nabycie towaru - umowa kredytu wiązanego. W terminie 14 dni od podpisania umowy kredytu mama ma prawo do pisemnego odstąpienia od niej bez podania przyczyn. Warto wiedzieć, że odstąpienie od umowy kupna towaru podczas prezentacji handlowej poza lokalem przedsiębiorstwa jest skuteczne również wobec zawartej tam umowy o kredyt wiązany. W razie takiego odstąpienia kredytodawca jest obowiązany zwrócić konsumentowi koszty związane z zawarciem umowy, jednak nie wszystkie. Zachowuje np. odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu. Po odstąpieniu od umowy kredytu konsumenckiego mama powinna nie później niż w terminie 30 dni od dostarczenia kredytodawcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy zwrócić wypłacony kredyt wraz z odsetkamiOprac. EJ

Podstawa prawna:

Art 2-4 Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny,

- Ustawa o kredycie konsumenckim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze