Twoje Prawo: Mąż zaciągnął spory dług

2013-06-24 4:00

Pożyczył pieniądze na kupno samochodu swoim rodzicom, kiedy dobrze zarabiał. Zrobił to wbrew mojej woli. Nie wiedziałam też, na jaką kwotę się zadłużył. Mąż od ponad roku nie pracuje i przestał spłacać zobowiązanie. Nie mamy rozdzielności majątkowej i wkrótce zamierzamy się rozwieść. Nawet już razem nie mieszkamy. Czy wierzyciel może ściągać należność z moich zarobków, ponieważ wiedziałam o tym, że mąż zaciągnął dług?

Wspólność majątkowa małżonków wiąże się z istnieniem odpowiedzialności majątkowej za długi obojga. Jednak w przedstawionej przez panią sytuacji za dług zaciągnięty przez męża odpowiada tylko on - w granicach swojego majątku osobistego. Majątek wspólny małżonków obejmuje pobrane wynagrodzenie za pracę oraz dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Także dochody z majątku wspólnego, z majątku osobistego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z nich.

Gdybyście państwo zaciągnęli pożyczkę razem, a więc gdybyście oboje byli stronami czynności prawnej, będącej przyczyną powstania długu, wierzyciel małżonka mógł-by zostać zaspokojony z państwa majątku wspólnego. A więc również np. z pani wynagrodzenia za pracę, a także z majątku osobistego każdego z małżonków - także z majątku, który pani odziedziczyła lub otrzymała w formie darowizny. W tym przypadku nie była pani stroną umowy pożyczki. Dług powstał w wyniku zaciągnięcia zobowiązania przez pani męża, za pani domniemaną zgodą. Wierzyciel może więc żądać zaspokojenia długu z majątku osobistego małżonka, który go zaciągnął, bądź też z majątku wspólnego. Ale w tym drugim wypadku musi przedstawić dokument urzędowy lub prywatny, stwierdzający, że dług powstał w wyniku czynności prawnej, na którą drugi małżonek się zgodził. Jeśli więc np. w liście do męża zachęcała go pani do wzięcia tej pożyczki, taki prywatny dokument może zostać wykorzystany przez wierzyciela. Zakładając, że takiego dokumentu nie ma, zachodzi sytuacja, w której dług powstał w wyniku czynności prawnej, której stroną był tylko jeden z małżonków, a drugi nie wyraził na nią zgody. Zaspokojenie wierzyciela może więc nastąpić:

- z majątku osobistego dłużnika (między innymi przedmiotów nabytych przed powstaniem wspólności majątkowej, nabytych przez dziedziczenie, zapis, darowiznę);

- z wynagrodzenia pani męża za pracę, z dochodów uzyskanych przez niego z innej działalności zarobkowej, a także np. z korzyści uzyskanych z prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Skoro nadal jesteście państwo małżeństwem, dla zobowiązań wynikających z zaciągnięcia długów nie ma znaczenia, czy jeszcze mieszkacie państwo razem, czy już nie. Ze względu na zbliżający się rozwód warto jednak wspomnieć, że dopóki trwa wspólność majątkowa małżonków, wierzyciel jednego z nich nie ma prawa żądać zaspokojenia z udziału, który w razie ustania wspólności przypadnie temu małżonkowi w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Podstawa prawna:

Art. 33, 41, 42 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Adwokat Maciej Krakowiński, Kancelaria Adwokacka Krakowiński, Krakowińska, Łódź, ul. Żwirki 6, tel. 42 636-40-42, www.adwokat-lodz.eu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze