Jak wynika z badania CBOS, cytowanego przez portal DlaHandlu.pl, koszta, które pochłania w Polsce alkohol są śmiesznie małe. Średnio Polacy w tym celu wydają 40 zł miesięcznie. Przeliczając na średnią kwotę dzienną, wychodzi zaledwie 1,32 zł. Wśród ankietowanych, 47 proc. uważa, że alkohol jest stosunkowo tani. Innego zdania jest 30 proc. badanych. Mimo niewielkich statystycznych wydatków, aż 91 proc. badanych uważa, że zbyt duże spożycie etanolu jest problemem w naszym kraju.
SPRAWDŹ TAKŻE: Zakaz handlu od godz. 14! Zmiany w dniach handlowych 2020
Wśród osób uważających, że alkohol jest zbyt drogi dominują robotnicy niewykwalifikowani, osoby bezrobotne oraz osoby w wieku 25-34 lata o najniższych dochodach. Wśród osób przekonanych, że alkohol jest tani, znajdują się mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem, osoby zamożne, a także praktykujące religijnie, a także o lewicowych poglądach.
- Zgodnie z deklaracjami badanych przez nas dorosłych Polaków, najczęściej spożywanym alkoholem jest piwo, ale jego udział znacząco zmalał od 2010 roku. Wówczas co druga osoba spośród pijących alkohol (52 proc.) przyznawała, że najczęściej sięga po piwo. Obecnie wybiera je 39 proc. respondentów, którzy nie rezygnują z napojów procentowych. Na drugim miejscu plasuje się wino (25 proc.), a na trzecim – wódka (16 proc.). Odsetek osób najchętniej wybierających wino rośnie od 2007 roku, natomiast największy wzrost dotyczy alkoholi wysokogatunkowych, np. koniaku czy whisky – obecnie co dziewiąty badany pijący alkohol (11 proc.) deklaruje, że, jeśli sięga po kieliszek, to najczęściej z tego typu trunkiem - podał na początku grudnia CBOS.