Wyprawka szkolna

i

Autor: Shutterstock Wyprawka szkolna

Rok szkolny

Tysiąc złotych na wyprawkę szkolną, a rząd daje raptem 300 zł

2022-08-24 12:43

Wyprawka szkolna doskonale pokazuje, że w tym roku inflacja nie ominie również uczniów, a szczególnie ich rodziców. W tym roku szkolnym największym problemem rodziców mogą okazać się wydatki na edukację dzieci; wyższe ceny wyprawki szkolnej, książek, pomocy naukowych czy wycieczek klasowych odbiją się na prawie 70 proc. polskich gospodarstw domowych. Okazuje się, że wyprawka szkolna dla licealisty to wydatek rzędu 1 tys. zł, podczas gdy rząd daje na ten cel wciąż jedynie 300 zł.

Rok szkolny 2022/2023 i i rekordowa inflacja. Co z kosztem wyprawki szkolnej?

Jak wskazuje Nationale-Nederlanden, na którego zlecenie przeprowadzono badanie, we wrześniu ponad 4,5 miliona uczniów powróci do szkół. Dla rodziców w tym roku szkolnym największym problemem mogą okazać się wydatki na edukację dzieci. "Wyższe ceny wyprawki szkolnej, ale również książek, pomocy naukowych czy wycieczek klasowych znacząco odbiją się na prawie 70 proc. polskich gospodarstw domowych. Z tego powodu, aż jedna piąta opiekunów będzie zmuszona ograniczyć dodatkowe koszty związane m.in. z zajęciami pozalekcyjnymi. Dużym zaskoczeniem mogą być dla nich także zaplanowane w systemie oświaty zmiany, o których na chwilę przed pierwszym dzwonkiem słyszało zaledwie 28 proc. ankietowanych" -zauważono w raporcie Nationale-Nederlanden poświęconym badaniu. 

Wyprawka szkolna za tysiąc złotych, a rządowy program Dobry Start to wciąż 300 zł

Problemem będzie w tym roku skompletowanie odpowiedniej wyprawki dla ucznia. Powód? Rekordowa inflacja, czyli drożyzna i zupełnie nieprzystające do niej wsparcie rządu w wysokości 300 zł na dziecko (program Dobry Start). W komentarzu Nationale-Nederlanden zwrócono uwagę, że pomimo rządowych dopłat i większości darmowych podręczników, ekonomiści przewidują, iż całkowita cena wyprawki szkolnej dla uczniów szkół podstawowych, na którą często składa się także nowy plecak, strój czy obuwie na W-F, może wynieść 500 zł za jedno dziecko. W trudniejszej sytuacji - wskazano - są rodzice nastolatków uczęszczających do szkół średnich - ze względu na konieczność zakupu nowych książek oraz repetytoriów koszty te mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie, czyli do tysiąca złotych.

Rodzice nie mają na dodatkowe zajęcia dla dzieci

Jak wynika z raportu Nationale-Nederlanden, zdaniem ponad jednej trzeciej respondentów dotychczas średni miesięczny koszt przeznaczany na edukację jednego dziecka wynosił 300 zł. Niewiele mniejszy odsetek badanych - ponad jedna piąta - deklaruje, że za zajęcia pozalekcyjne, korepetycje, wycieczki szkolne czy artykuły naukowe w ciągu 30 dni płaciło do tej pory 500 zł. Aby odciążyć domowy budżet, w nowym roku szkolnym około 20 proc. ankietowanych zdecyduje się na ograniczenie nieobowiązkowych wydatków związanych z edukacją. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią rodzice deklarujący miesięczne dochody pomiędzy 2 tys. zł a 4 tys. zł netto.

Badanie na zlecenie Nationale-Nederlanden zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 29-30 lipca 2022 r., metodą CATI, na grupie 285 dorosłych Polaków posiadających dzieci w wieku szkolnym.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski
Sonda
Jak oceniasz poziom edukacji w polskich szkołach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze