wyprawka szkolna

i

Autor: pixabay.pl

Wyprawka szkolna podrożała!

500 plus i 300 plus nie starczą? Rodzice wydadzą krocie na wyprawkę szkolną

2022-08-17 20:47

Rodzice wydadzą na wyprawkę szkolną znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Jak wynika z najnowszego badania SW Research na zlecenie Empiku, aż 80 proc. rodziców będzie musiało zwiększyć swój budżet na zakupy dla dziecka przed startem roku szkolnego. Ponadto połowa ankietowanych przeznaczy na zakupy ponad 500 zł, czyli więcej niż wynosi obecnie świadczenie 500 plus.

Inflacja uderzyła też w wyprawki szkolne. Aż 80 proc. rodziców musi wydać więcej niż zwykle

Według SW Research 80 proc. badanych liczy się z wyższym wydatkiem wyprawkę szkolną niż rok temu. Co więcej, obawa przed wzrostem cen wzrastała w ciągu dwóch ostatnich edycji badania. Aż 87 proc. rodziców zaznaczyło, że wyda więcej ze względu na wzrost cen, ale też co drugi badany zauważył, że zwiększyły się potrzeby jego dziecka (46 proc.). 

Co trzeci badany planuje przeznaczyć 301-500 zł na wyprawkę dla dziecka, co czwarty 501-700 zł. 1/4 ankietowanych wskazała, że wyda więcej niż 700 zł. Jedynie 16 proc. stwierdziło, że na wyprawkę szkolną wystarczy kwota do 300 zł, czyli tyle ile wynosi obecnie świadczenie "Dobry start".

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Co znajduje się w wyprawce szkolnej? Rodzice mają długą listę zakupów

Połowa badanych chce kupić nową wyprawkę szkolna w całości. Jak wynika z badania, najczęściej (70 proc. wskazań) na liście produktów pojawiały się: Zeszyty i notatniki, przybory piśmiennicze, ubrania i obuwie (np. na zajęcia sportowe), podręczniki oraz przybory plastyczne (bloki papieru, farby, flamastry, kredki etc.). Ponad połowa respondentów wymieni plecak i piórnik.

- Przygotowania do nowego roku szkolnego obejmują nie tylko wyprawkę szkolną, ale również pokój ucznia. Podobnie jak rok temu, ponad połowa ankietowanych ma w planach uzupełnienie lub organizację miejsca do nauki od podstaw. Na liście zakupów najczęściej pojawiają się: krzesła i oświetlenie (po 52% wskazań), a także szafki oraz organizery do przechowywania (43% wskazań) - czytamy w raporcie.

Sonda
Skompletowałeś już wyprawkę dla swojego dziecka?
Najnowsze