Porachunki Osobiste - nowe

i

Autor: archiwum SE Porachunki Osobiste - nowe

Wyprawka szkolna 2022/23

300+, czyli pieniądze dla dziecka na Dobry Start w nowy rok szkolny

2022-08-23 4:55

Dobry Start 2022. Masz pod opieką dziecko, które we wrześniu rozpoczyna pierwszy lub kolejny rok szkolny? Jeżeli tak, to spiesz się by złożyć wniosek i dostać rządowe dofinansowanie w ramach programu Dobry Start. Dzięki niemu zasilisz swój budżet domowy i będziesz mógł doposażyć swoje dziecko w niezbędne pomoce naukowe i przybory szkolne.

Jeżeli zastanawiasz się komu przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać 300+ na wyprawkę szkolną, przeczytaj ten artykuł do końca. Radzimy krok po kroku, jak złożyć wniosek i dostać pieniądze

300+ komu przysługuje i kto może złożyć wniosek?

Program Dobry Start skierowany jest do rodziców (opiekunów prawnych), którzy mają pod opieką uczące się dzieci w wieku od 7 do 20 roku życia. W przypadku uczniów niepełnosprawnych 300+ przysługuje do 24 roku życia. Jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym, to świadczenie przyznawane jest na każdego ucznia indywidualnie. 

Wniosek o przyznanie jednorazowej zapomogi może złożyć rodzic dziecka. W przypadku, gdy rodzice nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym, dofinansowanie dostanie ten rodzic, pod którego faktyczną opieką jest dziecko. Wyjątek stanowi tu opieka naprzemienna zasądzona wyrokiem sądu. W takim przypadku rodzice dostaną kwotę podzieloną, w wysokości 150 zł każdy.

O 300+ może też ubiegać się:

  •  opiekun prawny, który posiada prawomocny wyrok sądu do opieki nad dzieckiem,
  •  opiekun faktyczny, który opiekuje się dzieckiem i złożył do sądu wniosek o jego adopcję,
  •  pełnoletnia osoba ucząca się, której rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich,
  •  opiekunowie pełniący pieczę zastępczą, czyli m.in. rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Tańczące z Promocjami 18.08.22

Jak dostać świadczenie z programu Dobry Start, czyli: gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie świadczenia 300+ należy złożyć do ZUS drogą elektroniczną, za pośrednictwem:

Wniosek można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022, wyłącznie droga elektroniczną.

Dobry Start 300 plus - kiedy wypłata? Po jakim czasie pieniądze na koncie?

Jeżeli wniosek zostanie prawidłowo złożony do końca sierpnia, pieniądze na wyprawkę szkolną dziecka zostaną przekazane najpóźniej do 30 września 2022. W sytuacji gdy opiekun złoży wniosek po 30 września do końca listopada, wypłata świadczenia może przedłużyć się do 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. 

Należy tu wspomnieć, że nie ma możliwości otrzymania wypłaty świadczenia w gotówce. Dlatego przy składaniu wniosku trzeba pamiętać o poprawnym podaniu numeru konta bankowego, na który chce się otrzymać wsparcie. Więcej informacji o rządowym programie Dobry Start znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Świadczenie 300 plus - jak mądrze skorzystać ze świadczenia?

Tak jak ustawodawca przewidział, świadczenie 300 plus najlepiej przeznaczyć na wyprawkę szkolną, dla dziecka znajdującego się pod Twoją opieką. Jak warto to zrobić z głową? 

-Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się pierwszoklasista, z zakupem wyprawki warto poczekać na szczegółowe wytyczne szkoły, do której będzie uczęszczało dziecko. Dzięki temu spisowi zaoszczędzimy czas i pieniądze, a w szafkach nie będą się nam piętrzyć nieodpowiednie i nadprogramowe kredki czy farby, których zakup był nietrafiony. 

- W przypadku starszych dzieci, warto przejrzeć stan przyborów i akcesoriów szkolnych, które już posiada Twoje dziecko. Przecież co roku nie musimy kupować nowego piórnika czy plecaka, sugerując się modą lub namowami innych.

Sonda
Czy świadczenia 300 plus i 500 plus powinny być wypłacane w gotówce?

Wyprawka szkolna - jak przygotować listę zakupów?

Sprawdź, co naprawdę jest potrzebne! Może zdarzyć się też tak, że pociecha zgłasza Ci brak gumki czy linijki, a gdy dobrze przejrzy zawartość swoich szafek czy szuflad, często znajdzie nie jedną, a 2 lub 3 sztuki tego, co zgłaszała jako zgubione. Dzięki temu Ty, zaoszczędzisz kilka złotych na niezbędne rzeczy uzupełniające wyprawkę szkolną Twojego dziecka. 

W dalszej kolejności warto spisać to co faktycznie potrzebujemy i z taką listą udać się na zakupy. A jeżeli nie chcesz stracić głowy na zakupach, by razem z wyprawką szkolną nie przynieść do domu za dużo nadprogramowych zakupów, skorzystaj z Porachunkowego poradnika 10 lifehacków zakupowych. Dzięki niemu dowiesz się jakich błędów nie popełniać wchodząc między półki sklepowe, a to z kolei pozytywnie wpłynie na zasób Twojego portfela. 

Mądrze wydane dofinansowanie z programu Dobry Start, nie tylko wspomoże Twoje dziecku w kolejnym roku szkolnym, ale przyczyni się do lepszego wykorzystania zasobów, które masz. 

Porachunki Osobiste

i

Autor: SE Porachunki Osobiste Link: https://www.youtube.com/@porachunkiosobiste
Najnowsze