Jeżeli zastanawiasz się komu przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać 300+ na wyprawkę szkolną, przeczytaj ten artykuł do końca. Radzimy krok po kroku, jak złożyć wniosek i dostać pieniądze
300+ komu przysługuje i kto może złożyć wniosek?
Program Dobry Start skierowany jest do rodziców (opiekunów prawnych), którzy mają pod opieką uczące się dzieci w wieku od 7 do 20 roku życia. W przypadku uczniów niepełnosprawnych 300+ przysługuje do 24 roku życia. Jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym, to świadczenie przyznawane jest na każdego ucznia indywidualnie.
Wniosek o przyznanie jednorazowej zapomogi może złożyć rodzic dziecka. W przypadku, gdy rodzice nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym, dofinansowanie dostanie ten rodzic, pod którego faktyczną opieką jest dziecko. Wyjątek stanowi tu opieka naprzemienna zasądzona wyrokiem sądu. W takim przypadku rodzice dostaną kwotę podzieloną, w wysokości 150 zł każdy.
Polecany artykuł:
O 300+ może też ubiegać się:
- opiekun prawny, który posiada prawomocny wyrok sądu do opieki nad dzieckiem,
- opiekun faktyczny, który opiekuje się dzieckiem i złożył do sądu wniosek o jego adopcję,
- pełnoletnia osoba ucząca się, której rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich,
- opiekunowie pełniący pieczę zastępczą, czyli m.in. rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Jak dostać świadczenie z programu Dobry Start, czyli: gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Wniosek o przyznanie świadczenia 300+ należy złożyć do ZUS drogą elektroniczną, za pośrednictwem:
- portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
- portalu informacyjno-usługowego Emp@tia
- bankowości elektronicznej. Sprawdź, czy Twój bank ma taką możliwość. Jeżeli tak to, ułatwi Ci to zadanie.
Wniosek można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022, wyłącznie droga elektroniczną.
Polecany artykuł:
Dobry Start 300 plus - kiedy wypłata? Po jakim czasie pieniądze na koncie?
Jeżeli wniosek zostanie prawidłowo złożony do końca sierpnia, pieniądze na wyprawkę szkolną dziecka zostaną przekazane najpóźniej do 30 września 2022. W sytuacji gdy opiekun złoży wniosek po 30 września do końca listopada, wypłata świadczenia może przedłużyć się do 2 miesięcy od daty złożenia wniosku.
Należy tu wspomnieć, że nie ma możliwości otrzymania wypłaty świadczenia w gotówce. Dlatego przy składaniu wniosku trzeba pamiętać o poprawnym podaniu numeru konta bankowego, na który chce się otrzymać wsparcie. Więcej informacji o rządowym programie Dobry Start znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Świadczenie 300 plus - jak mądrze skorzystać ze świadczenia?
Tak jak ustawodawca przewidział, świadczenie 300 plus najlepiej przeznaczyć na wyprawkę szkolną, dla dziecka znajdującego się pod Twoją opieką. Jak warto to zrobić z głową?
-Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się pierwszoklasista, z zakupem wyprawki warto poczekać na szczegółowe wytyczne szkoły, do której będzie uczęszczało dziecko. Dzięki temu spisowi zaoszczędzimy czas i pieniądze, a w szafkach nie będą się nam piętrzyć nieodpowiednie i nadprogramowe kredki czy farby, których zakup był nietrafiony.
- W przypadku starszych dzieci, warto przejrzeć stan przyborów i akcesoriów szkolnych, które już posiada Twoje dziecko. Przecież co roku nie musimy kupować nowego piórnika czy plecaka, sugerując się modą lub namowami innych.
Wyprawka szkolna - jak przygotować listę zakupów?
Sprawdź, co naprawdę jest potrzebne! Może zdarzyć się też tak, że pociecha zgłasza Ci brak gumki czy linijki, a gdy dobrze przejrzy zawartość swoich szafek czy szuflad, często znajdzie nie jedną, a 2 lub 3 sztuki tego, co zgłaszała jako zgubione. Dzięki temu Ty, zaoszczędzisz kilka złotych na niezbędne rzeczy uzupełniające wyprawkę szkolną Twojego dziecka.
W dalszej kolejności warto spisać to co faktycznie potrzebujemy i z taką listą udać się na zakupy. A jeżeli nie chcesz stracić głowy na zakupach, by razem z wyprawką szkolną nie przynieść do domu za dużo nadprogramowych zakupów, skorzystaj z Porachunkowego poradnika 10 lifehacków zakupowych. Dzięki niemu dowiesz się jakich błędów nie popełniać wchodząc między półki sklepowe, a to z kolei pozytywnie wpłynie na zasób Twojego portfela.
Mądrze wydane dofinansowanie z programu Dobry Start, nie tylko wspomoże Twoje dziecku w kolejnym roku szkolnym, ale przyczyni się do lepszego wykorzystania zasobów, które masz.