Czy postępowanie cywilne jest szansą odzyskania środków w aferze GetBack?
Jak przekazała w komunikacie Prokuratura Krajowa, w czwartek Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz przedstawiciele PK spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych w Aferze GetBack. Spotkanie poświęcone było zagadnieniom pozakarnym, tj. inicjowaniu przez osoby poszkodowane w aferze GetBack cywilnych postępowań sądowych zmierzających do odzyskania zainwestowanych środków.
"Prokuratura Krajowa zobowiązała się do przeprowadzenia niezależnej oceny akt sądowych spraw, w kontekście okoliczności i zastrzeżeń podnoszonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia w trakcie spotkania. Wnioski z tej analizy zostaną przedstawione przedstawicielom Stowarzyszenia" - poinformowano. "Prokurator Generalny wyraził zrozumienie dla podejmowanych przez członków Stowarzyszenia oraz inne osoby działań, wskazując na konieczność wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów prawnych, aby pomóc poszkodowanym" - napisano w komunikacie.
Prokurator może przystąpić do postępowania cywilnego, dla poszkodowanych byłoby to wsparciem
Przekazano również, że podczas spotkania padła deklaracja podjęcia przez Prokuraturę Krajową działań mających na celu "wypracowanie ostatecznego stanowiska" w przedmiocie udziału prokuratora we wskazanych postępowaniach pozakarnych. Prokurator ma prawo przystąpić także do postępowań cywilnych. Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Aferze GetBack Artiom Bujan jest optymistą.
"Generalnie jesteśmy pozytywnie nastawieni po tym spotkaniu z panem profesorem (Adamem Bodnarem). Na pewno pan profesor Bodnar pochyli się nad różnymi wątkami. (...) Jesteśmy dobrej myśli, że to pójdzie w kierunku przyszłego odzyskania środków finansowych, że interes osób poszkodowanych musi być bardziej zabezpieczony, niż on był dotychczas. W szczególności w postępowaniach pozakarnych, czyli w wątku cywilno-administracyjnym, czy tym postępowaniu o restrukturyzacji banków" - podkreślił Bujan.