U Prezydenta Dudy zarobią trzy razy więcej, niż w Sejmie. Oto plany budżetowe

2020-01-16 11:55
Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty
Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty

Zapewnienia, że Kancelaria Prezydenta i Kancelaria Sejmu nie zwiększą swoich budżetów na ten rok wydają się nie do końca prawdziwe. W niektórych segmentach planowane jest podniesienie wydatków, na przykład na sfinansowanie studiów wyższych pracowników Kancelarii Prezydenta czy na wręczane odznaczenia i medale. Jak zaznacza Krystyna Skowrońska z KO wydatki na wynagrodzenia pracowników prezydenta wzrosną o 6 proc., a w przypadku budżetu Sejmu wzrost przeznaczony na podniesienie pensji wynosi zaledwie 2,1 proc.

Komisje sejmowe zajmują się właśnie planami budżetowymi instytucji, które same planują swoje wydatki, wśród nich są również Kancelaria Prezydenta i Kancelaria Sejmu, w których plany nie może ingerować ministerstwo finansów. W ubiegłorocznych budżetach Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Sejmu wpisane były większe wydatki, między innymi te związane w obchodami 100 lecia niepodległości oraz na wypłaty odpraw dla posłów kończących kadencję.

Zobacz również: Faktura na paliwo za MILION złotych! Zbrodnia na VAT w Olsztynie

Jak pisze serwis businessinsider.com.pl instytucje zaplanowały w sumie wydatki na poziomie 12,5 mld złotych co jest wynikiem wyższym aż o 12,7 proc. niż w roku ubiegłym. 12 mld złotych ma zostać przeznaczonych na wydatki bieżące, a około 0,5 mld złotych na wydatki majątkowe. Swoje budżety najbardziej podniosła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rzecznik Praw Dziecka (aż o 50 proc. w stosunku do roku 2019). Kancelaria Sejmu nie zwiększyła oczekiwań, zaś Kancelaria Prezydenta nawet nieznacznie zmniejszyła swój budżet (o 0,2 proc.).

Czytaj także: WYŻSZA waloryzacja emerytur w 2020 roku! Zobacz, ile dostaniesz pieniędzy

Nie znaczy to jednak, że ani Kancelaria Prezydenta i Kancelaria Sejmu nie planują zwiększonych wydatków w pewnych segmentach swojej działalności. Kancelaria Prezydenta zamierza przeznaczyć 318 tys. złotych na studia wyższe dla swoich pracowników, 500 tys. złotych więcej mają również kosztować odznaczenia, a trzykrotnie wzrosną wydatki związane z nagrodami i konkursem im. Fryderyka Chopina.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze