Komisje sejmowe zajmują się właśnie planami budżetowymi instytucji, które same planują swoje wydatki, wśród nich są również Kancelaria Prezydenta i Kancelaria Sejmu, w których plany nie może ingerować ministerstwo finansów. W ubiegłorocznych budżetach Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Sejmu wpisane były większe wydatki, między innymi te związane w obchodami 100 lecia niepodległości oraz na wypłaty odpraw dla posłów kończących kadencję.
Zobacz również: Faktura na paliwo za MILION złotych! Zbrodnia na VAT w Olsztynie
Jak pisze serwis businessinsider.com.pl instytucje zaplanowały w sumie wydatki na poziomie 12,5 mld złotych co jest wynikiem wyższym aż o 12,7 proc. niż w roku ubiegłym. 12 mld złotych ma zostać przeznaczonych na wydatki bieżące, a około 0,5 mld złotych na wydatki majątkowe. Swoje budżety najbardziej podniosła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rzecznik Praw Dziecka (aż o 50 proc. w stosunku do roku 2019). Kancelaria Sejmu nie zwiększyła oczekiwań, zaś Kancelaria Prezydenta nawet nieznacznie zmniejszyła swój budżet (o 0,2 proc.).
Czytaj także: WYŻSZA waloryzacja emerytur w 2020 roku! Zobacz, ile dostaniesz pieniędzy
Nie znaczy to jednak, że ani Kancelaria Prezydenta i Kancelaria Sejmu nie planują zwiększonych wydatków w pewnych segmentach swojej działalności. Kancelaria Prezydenta zamierza przeznaczyć 318 tys. złotych na studia wyższe dla swoich pracowników, 500 tys. złotych więcej mają również kosztować odznaczenia, a trzykrotnie wzrosną wydatki związane z nagrodami i konkursem im. Fryderyka Chopina.