Karta EKUZ umożliwi ci skorzystanie w nagłych przypadkach z pomocy medycznej w krajach Unii oraz Norwegii, Liechtensteinie i Islandii. Dzięki niej w razie nieszczęśliwego wypadku czy choroby możesz liczyć na pomoc medyczną i zwrot całości lub część kosztów leczenia (w zależności od kraju i rodzaju urazu). Aby otrzymać kartę EKUZ, musisz złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwej ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Wniosek możesz złożyć osobiście, wysłać pocztą lub faksem.
Co we wniosku:
ldane osoby, która wyjeżdża,
lokreślenie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ (zatrudnienie, studia, świadczenia emerytalno-rentowe itd.),
ldane osoby, która płaci składkę,
lcel wyjazdu (pobyt czasowy, szukanie pracy, w celu podjęcia pracy itp.),
linformacje dotyczące wyjazdu,
lokreślenie sposobu odbioru karty.
Przeczytaj koniecznie: PODROŻEJĄ ubezpieczenia OC i AC - nawet o 15 PROCENT!
EKUZ jest wystawiana na czas pobytu w innym państwie, jednak nie dłużej niż na 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, za który opłacona została ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli twój pobyt w innym państwie członkowskim będzie dłuższy niż okres ważności karty, a nadal jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, powinieneś złożyć wniosek do NFZ o wydanie następnej karty (listem, faksem lub przez osobę trzecią).
Jeśli zachorowałeś za granicą, a przed wyjazdem nie wyrobiłeś sobie karty, ale masz do niej prawo, powinieneś skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby trzeciej z twoim oddziałem wojewódzkim NFZ. Oddział wystawi ci wówczas Certyfikat Zastępczy - dokument zastępujący EKUZ, który może zostać dostarczony pocztą lub faksem.