Od kiedy zeroemisyjne budynki?
Według portalu, zgodnie z przygotowywanymi przepisami od 2027 r. państwa członkowskie UE nie mogłyby udzielać żadnych zachęt finansowych - dotacji, ulg podatkowych itp. - do instalowania pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny, a od 2030 r. wszystkie pozostałe nowo wznoszone budynki (w tym mieszkalne) musiałyby być zeroemisyjne. Od 2029 r. ma zostać wprowadzony obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych. Będzie to dotyczyć wszystkich nowych budynków mieszkalnych. Potem, w latach 2035-2040, ten zakaz miałby objąć także istniejące budynki, które przechodziłyby gruntowny remont, a wraz z nim wymianę źródła ciepła.
"To oznacza, że nie będą mogły, ogrzewając się czy podgrzewając wodę użytkową, w ogóle emitować dwutlenku węgla. Czyli wykluczone zostaną nawet piece gazowe (na gaz ziemny), nie wspominając o węglowych, olejowych czy na pellet"-czytamy.
UE uzasadnia wprowadzenie nowych przepisów uniezależnieniem się od importu paliw kopalnych oraz ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej w budynkach przypada ponad 35 proc. wszystkich emisji dwutlenku węgla. Ostateczna wersja projektu nowelizacji dyrektywy budynkowej ma być gotowa jeszcze w tym roku. Potem ma być on przyjęty przez władze Unii Europejskiej.
Plan klimatyczny Komisji Europejskiej zakłada zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w UE o 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. (celem ostatecznym jest neutralność klimatyczna do roku 2050).
Polecany artykuł: