Ukraińcy zarabiają więcej niż Polacy w Norwegii

2018-08-20 12:26
Praca sezonowa w Norwegii
Autor: Shutterstock Praca sezonowa w Norwegii

Zarobkowa emigracja Polaków na półwysep Skandynawski nie ustaje. Naszych rodaków w samej Norwegii mieszka już niemal 100 tys., przez co jesteśmy najliczniejszą grupą imigrantów w tym kraju. Pracujemy ciężko, ale i zarobki są dużo wyższe niż w Polsce. Okazuje się jednak, że imigranci z innych krajów są bardziej doceniani od Polaków.

Zarobki w Norwegii należą do jednych z najwyższych w krajach europejskich. W 2018 roku, według SSB (Statistisk sentralbyrå – odpowiednik polskiego GUS), przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale wynosiło tam niemal 46 tys. norweskich koron brutto, czyli ponad 20 tys. złotych. To na pewno jeden z powodów, dla których Polacy chętnie wyjeżdżają do Norwegii w celach zarobkowych.

To właśnie Polacy, stanowiąc przeszło 13 proc. imigrantów, są najliczniejszą mniejszością narodową w liczącej sobie nieco ponad 5,3 mln obywateli Norwegii. Ale od przeciętnego Norwega zarabiamy sporo mniej.

Zgodnie z danymi SSB, opracowanymi przez Forsal, średnie zarobki wszystkich imigrantów w Norwegii, którzy przyjechali do tego kraju, a nie są dziećmi wcześniejszej imigracji ani nie mają norweskich korzeni, wynosiły 77 proc. średniej. Polacy na tym tle wypadają nieco lepiej, bo otrzymują wynagrodzenie w wysokości 80 proc. pensji przeciętnego Norwega, czyli ok. 16 tys. złotych brutto miesięcznie.

Oczywiście, to dużo w porównaniu do przeciętnej średniej w Polsce (ok. 4,5 tys. złotych brutto), ale co ciekawe Ukraińcy, którzy w swoim kraju zarabiają zaledwie 1 tys. złotych (w okręgu Kijowskim, gdzie pensje są jednymi z najwyższych), a w Polsce często obsadzają stanowiska, na których Polakom pracować się nie chce, w Norwegii zarabiają od Polaków więcej o niemal 1,5 tys. złotych (86 proc. średnich norweskich zarobków).

Wyżej od nas cenieni są też Węgrzy, którzy dostają 82 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Norwegii, ale już mniej za swoją pracę otrzymują imigranci z Rumunii (75 proc.) czy Bułgarii (66 proc.). Najmniej Norwedzy płacą m.in. pracownikom z Somalii (ok. 10,5 tys. złotych) czy Afganistanu i Iraku (niecałe 13 tys. złotych brutto).

Jednak są i tacy, którzy mogą liczyć na wyższą pensję niż przeciętny Norweg. To Brytyjczycy czy Francuzi, ale także i pracownicy z sąsiednich krajów – Duńczycy oraz Szwedzi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze