Bezpłatne leki
Każdy, kto skończył 75 lat, ma prawo do darmowych leków z wykazu ogłaszanego przez Ministra Zdrowia.
Taniej w pociągu
Emeryci
Emerytom przysługują dwa przejazdy w ciągu roku z ulgą 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ulga ta nie dotyczy przejazdów pociągami EuroCity i InterCity (przejazd „tam” i „z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy). Z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać współmałżonkowie rencistów, na których pobierane są zasiłki rodzinne.
Kombatanci
- 51-proc. ulga – w komunikacji krajowej przy przejazdach: 1 i 2 klasą pociągów osobowych i pośpiesznych oraz w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne – na podstawie biletów jednorazowych
- 50-proc. ulga – przy przejazdach miejskimi autobusami w komunikacji zwykłej i przyspieszonej – na podstawie biletów jednorazowych
Inwalidzi wojenni i wojskowi
- ulga 37 lub 78 proc.
Inwalidzi zaliczeni do I grupy inwalidzkiej
- 100-proc. ulga – przy przejazdach tramwajami i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania (uprawnienie to przysługuje także przewodnikowi towarzyszącemu inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej).
Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji
- 49-proc. ulga – przy przejazdach pociągami osobowymi (bilety jednorazowe)
- 37-proc. ulga – przy przejazdach pociągami pospiesznymi i ekspresowymi (bilety jednorazowe klasa 2, w klasie 1 dopłata)
- 49-proc. ulga – przy przejazdach autobusami zwykłymi
- 37-proc. ulga – przy przejazdach autobusami przyspieszonymi i pospiesznymi
Taniej w autobusie
Ulgi autobusowe są różne, w zależności od trasy i miasta, w którym działa przewoźnik.
Taniej w komunikacji miejskiej
Komunikacja miejska jest często dla seniorów bezpłatna albo znacznie tańsza. W większości miast osoby, które ukończyły 70 lat, jeżdżą za darmo. O wprowadzeniu zniżek albo zwolnieniu z opłat decydują władze lokalne. Musisz o nie zapytać w swojej miejscowości.
Taniej w samolocie
Większość międzynarodowych linii lotniczych oferuje ulgi na przeloty dla pasażerów po 60. r. życia (na podstawie dowodu tożsamości). Ulga ta ustalana jest indywidualnie przez linie lotnicze. Można zaoszczędzić od 10-20 proc. ceny biletu.
Taniej za paszport
- ulgowa opłata paszportowa (50 proc.) – emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne i małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo pobierające zasiłki stałe. Za wydanie paszportu zapłacisz 70 zł.
Taniej w muzeum, teatrze, kinie, klubie
Muzea państwowe od 1997 r. mają obowiązek wprowadzenia ulgowych biletów dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, dla rencistów i emerytów.
Emeryci są traktowani preferencyjnie w teatrach i muzeach oraz kinach. W zależności od placówki kulturalnej mogą liczyć oni na ok. 30–50 proc. zniżki. Emeryci mogą też liczyć na zniżkę w większości galerii sztuki oraz w ogrodach botanicznych, zoologicznych i skansenach. Ulgowe bilety przysługują także podczas imprez sportowych.
Tańsze usługi
Emeryt może liczyć na ulgi w niektórych punktach usługowych. Dlatego zanim wyciągniesz portfel, powinieneś zapytać, czy nie ma zniżek dla emerytów. Wiele gabinetów dentystycznych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oferuje seniorom zachęcające rabaty. Spore zniżki proponują również firmy sprzedające okulary i sprzęt rehabilitacyjny. Podobnie jest w przypadku basenów i pływalni. Ulgi te zwykle uzależnione są od pory dnia.
Darmowy abonament rtv
Z opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych zwolnieni są obywatele, którzy ukończyli 75 lat.
Uwaga! Osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione z obowiązku składania w urzędzie pocztowym oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych. Prawo do ulgi ustala Poczta Polska na podstawie danych z rejestru PESEL.
Inni uprawnieni do ulg muszą przedstawić na poczcie dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia i złożyć oświadczenia o spełnianiu tych warunków.
Inne ulgi
- zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych – osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu kupujące sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe.
- ulgi na telefony komórkowe – dotyczą zazwyczaj osób niewidomych i niesłyszących, ale są różne w zależności od operatora.