Browar wywróżył losy całego państwa. To piwo przejdzie do historii!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Apel o pomoc

Upada znany polski browar. Setki ludzi straci pracę

2023-09-06 6:20

Browar w Leżajsku zakończy swoją działalność 31 sierpnia. Grupa Żywiec, obecny właściciel Leżajska, odrzuciła już jedną z ofert kupna zakładu. Mieszkańcy Leżajska boją się bezrobocia. Liczą jednak, że jeszcze przed wyborami browar wykupi jakaś państwowa spółka. Grupa Żywiec szuka nabywcy od lutego. Wówczas firma ogłosiła, że poświęci zakład w ramach reorganizacji. Samorządowcy apelują o pomoc.

Mieszkańcy pokładają nadzieję w spółkach skarbu państwa

W rozmowie z Onetem Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk mówi, że "stoimy przed dużym dramatem ludzkim — mówi wójt Sobejko. — Za chwilę 400 osób, z których wielu było jedynymi żywicielami rodzin, zostanie bez pracy. Co z tego, że część z nich dostanie odprawy? Te się szybko skończą. My w Leżajsku już to przed laty przerabialiśmy, kiedy zamykano lokalny zakład przetwórstwa tytoniu. Dlatego dalej wierzę, że browar uda się uratować, a nowy właściciel tych ludzi z powrotem zatrudni — dodaje".

Dalej portal cytuje jedną z mieszkanek, która upatruje szansy uratowania zakładu w kampanii wyborczej. "Mamy kampanię wyborczą, moim zdaniem rząd nie pozwoli na to, by w jej środku upadł duży zakład produkcyjny. Moim zdaniem te negocjacje na temat kupna browaru specjalnie są tak przeciągane, by nagle na dwa, trzy tygodnie przed wyborami ktoś z rządu mógł ogłosić, że browar kupuje np. Polska Grupa Spożywcza czy Orlen"-cytuje portal jedną z mieszkanek. 

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł jeszcze w marcu mówił w rozmowie z Onetem, że jeśli Grupa Żywiec zamknie browar w Leżajsku, to musi liczyć się z reperkusjami ze strony rządu.

W rozmowie z Onetem Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec zapewnia, że pracownicy otrzymają szeroki pakiet odpraw i wsparcia finansowego oraz szkoleniowego.

Portal informuje, że Leżajsk według początkowych planów miał zostać zamknięty do 30 czerwca a maszyny działające w zakładzie przewiezione do innych fabryk. To oznaczało, że w Leżajsku piwo dalej warzone nie będzie. Ewentualny nowy właściciel zakładu mógłby tu prowadzić inną działalność.

Kultowe smaki PRL-u. Pamiętasz te dania z barów mlecznych i stołówek?

Pytanie 1 z 10
Bary mleczne były w PRL popularne, ponieważ było w nich:
Pieniądze to nie wszystko - Alicja Defratyka
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze