Ustawa wiatrakowa

i

Autor: Getty Images Ustawa waitrakowa - noweizacja ustawy 10H przyjęta przez rząd reguluje przepisy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych

Prawo

Tusk zadecydował. Ustawa wiatrakowa i wakacje kredytowe zamrożone!

2023-12-05 14:48

Ustawa wiatrakowa zostanie wstrzymana. To samo ma się stać z projektem dotyczącym wakacji kredytowych - wynika z informacji do których dotarł portal Onet. Ja informuje portal "projekt dotyczący stawiania turbin wiatrowych ma zostać wyłączony z ustawy zamrażającej ceny prądu i zostanie złożony w Sejmie jako projekt rządowy po przejęciu rządu przez nową większość".

Sporną kwestią jest odległość wiatraków od zabudowań

Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt miał umożliwić m.in. budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m np. parków narodowych czy zabudowań. Później zapis zmieniono na 500 metrów. 

W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego ocenił, że miałoby się to odbyć kosztem polskich obywateli, w tym rolników oraz miłośników parków krajobrazowych i dóbr przyrody, ponieważ "nagle pierwszeństwo - przed wszystkim innym - miałyby zyskiwać właśnie te wielkie wiatraki".

"Jeszcze nie ma koalicji rządzącej, jeszcze nie została skonstruowana większość, która mogłaby to przegłosować - nie mieliśmy przynamniej tego potwierdzonego - a już mamy ustawę, która działa na rzecz wielkiego lobby wiatrowego. Wiadomo, że w dużym stopniu producenci leżą za naszą zachodnią granicą" - powiedział Morawiecki. 

Wakacje kredytowe do zmiany

Pytany o to, czy projekt ustawy dot. wakacji kredytowych będzie procedowany ścieżką rządową, już po powołaniu rządu koalicyjnego, marszałek Sejmu opowiedział: "Dziś dowiedziałem się od szefów klubów, że zapadła decyzja - co do merytoryki zgodna z tym, o czy mówiliśmy przy u stawie wiatrakowej - czyli zostawiamy te rzeczy do decyzji przyszłego rządu".

Marszałek Hołownia wskazał, że umocowany rząd większościowy będzie w Polsce za tydzień. "Dziś jest ten moment, kiedy Sejm powinien powiedzieć: +słuchajcie ten tydzień możemy poczekać i niech rząd odpowiedzialnie tę decyzję podejmie+" – powiedział.

Jak mówił, jest to decyzja przewodniczących klubów. Jednocześnie zaznaczył, że "nikt nie ma zamiaru niczego opóźniać". "Decyzja ws. wakacji kredytowych musi być. Uważam, że to odpowiedzialne, by rząd opracował to jako swój projekt i przedstawił go Izbie jako rozwiązanie - nie takie, które zostało po tamtym rządzie, ale takie, które nowy rząd chce wdrożyć" – powiedział Hołownia.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL
Najnowsze