6 lipca Rada Ministrów poinformowała o przyjęciu projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. A to oznacza szybsze wejście w życie niektórych przepisów w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Kierowców (CEPiK 2.0). MC zapowiedziało, że część nowego systemu CEPiK 2.0, która ma związek z ewidencją pojazdów, zostanie wdrożona w październiku 2017 roku. Cepik 2.0 będzie zintegrowany z systemami wykorzystywanymi przez: funkcjonariuszy policji, ośrodki WORD i Wytwórnię Papierów Wartościowych, która drukuje prawa jazdy oraz dowody rejestracyjne.
ZOBACZ: Masz punkty karne? Ubezpieczyciele chcą ci podnieść stawki za OC!
Na początek CEPiK 2.0 umożliwi wgląd w dane dotyczące przeglądu samochodu. Obecnie można sprawdzić online, czy auto jest po przeglądzie. Gdy system zacznie funkcjonować, w CEP będzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat pojazdu, to dane odnośnie zabezpieczenia na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny lub zabezpieczeniu majątkowym. Może to oznaczać wprowadzenie przydatnego narzędzia dla osób, które rozważają kupno auta.
PATRZ: Ceny OC zaczynają spadać. Pierwszy raz od dwóch lat
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) będzie przekazywać CEP dane dotyczące istotnych szkód, które powstały w nieubezpieczonym aucie w wyniku wypadku. Chodzi o szkodę „w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu, mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i kwalifikującą pojazd do dodatkowego badania technicznego, która została stwierdzona przez UFG lub przez zakład ubezpieczeń, w związku z otrzymanym jej zgłoszeniem z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia
Obostrzenia nałożone na młodych kierowców
Wprowadzenie systemu w dalszej przyszłości uprzykrzy życie młodym kierowcom. Gdy wejdą w życie odpowiednie przepisy, będą oni musieli jeździć wolniej niż doświadczeni uczestnicy ruchu drogowego, a także powinni oznakować auto specjalnym symbolem.
Dowód w telefonie
Duże zmiany szykują się dla mieszkańców Koszalina, Łodzi i Ełku. Od kwietnia będą oni mogli wnioskować o wyrobienie dowodu osobistego, który można... otworzyć w telefonie. Ta funkcjonalność będzie dostępna nie tylko na smartfonach, ale również – na telefonach komórkowych oraz na każde inne urządzenie z kartą SIM, które ma możliwość odczytywania SMS-a.
Opłaty z góry
Od 30 października za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić z góry, chyba że zostanie ono opłacone na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.
Oprac. na podst. next.gazeta.pl, mc.gov.pl