Ale i tak stracą

Zarobki sędziów i prokuratorów idą w górę! Ale i tak mogą być stratni o kilkanaście tysięcy złotych

2023-09-01 8:47

W 2024 r. wynagrodzenia sędziów i prokuratorów, choć wzrosną, to o wiele mniej, niż gwarantują im przepisy. Stracą nawet kilkanaście tysięcy zł – informuje w czwartek "Rzeczpospolita”.

Ile zarabia w Polsce sędzia i prokurator?

Redakcja zauważa, że w przyszłym roku pensje sędziów i prokuratorów mają wzrosnąć o 12,3 proc. – tak wynika z przedstawionego właśnie projektu ustawy okołobudżetowej. "Rz" podnosi, że podstawą do ich obliczania ma być 6114,08 zł, a powinno to być 7005,76 zł. To już czwarty rok zamrożenia bazy obliczania wynagrodzeń - podaje redakcja.

Gazeta wyjaśnia, że sędziowskie i prokuratorskie pensje powinny być wyliczane na podstawie ustaw: Prawo o ustroju sądów powszechnych i Prawo o prokuraturze. Te przewidują następujący mechanizm: wynagrodzenie sędziego czy prokuratora stanowi iloczyn przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego oraz mnożników. Mnożniki są ustalone ustawowo, natomiast wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest ogłaszana przez prezesa GUS.

Tymczasem – jak podaje "Rz" - od 2020 r. ten mechanizm nie działa, a wynagrodzenie sędziów jest obliczane na podstawie przepisów ustawy okołobudżetowej oraz kwot w niej określanych – niższych niż te, które wynikałyby z usp i pop.

QUIZ PRL: Najbogatsi Polacy w PRL-u i ich tajemnice

Pytanie 1 z 10
Obywatele PRL uważali, że jeśli ktoś jest bogaty, to znaczy, że:
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze