Belgijski rząd chce osłabić lobby tytoniowe
Wejście w życie nowych przepisów oznacza również zakaz palenia w większej liczbie miejsc publicznych, takich jak obiekty sportowe, ogrody zoologiczne i place zabaw, a także w pobliżu szkół i szpitali. Tamtejszy szef resortu zdrowia oświadczył, że jednorazowe e-papierosy to nowy produkt, którego celem jest przyciągnięcie następnych konsumentów.
"E-papierosy często zawierają nikotynę, która powoduje uzależnienie i jest szkodliwa dla zdrowia" - powiedział minister, cytowany przez dziennik "The Guardian".
Zwrócił uwagę również na obecność niebezpiecznych odpadów chemicznych w takich tanich i szeroko dostępnych produktach. Vandenbroucke zaznaczył, że Belgia odgrywa "pionierską rolę w Europie, by osłabić lobby tytoniowe".
Steven Pomeranc, właściciel sklepu Vapotheque w Brukseli, powiedział AP, że jego zdaniem zakaz nie zaszkodzi sprzedaży, ponieważ ludzie mogą zamiast tego używać waporyzatorów wielokrotnego użytku.
Jednorazówki szkodliwe są również dla środowiska. Z ostatnich danych wynika, że zużyte e-papierosy zawierają łącznie ponad 40 ton litu, co wystarczyłoby do zasilania 5000 pojazdów elektrycznych.
Śladami Belgów idzie rząd Wielkiej Brytanii. Poodobny zakaz ma tam obowiazywać od czerwca tego roku. W latach 2012–2023 użycie e-papierosów w Anglii wzrosło o ponad 400 proc., przy czym 9 proc. brytyjskiego społeczeństwa kupuje i używa obecnie tych produktów.
W Polsce toczy się nadal debata nad zakazem. Politycy wskazują na olbrzymią popularność e-papierosów wśród młodzieży. Według Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych, który opracował badanie na temat korzystania z wyrobów nikotynowych. Jaki produkt nikotynowy jest najbardziej atrakcyjny dla ludzi młodych? Młodzież wskazuje przede wszystkim na jednorazowe e-papierosy (37 proc.), na drugim miejscu stawia podgrzewacze tytoniu (26 proc.).
Na razie polski rząd drastycznie opodatkował te wyroby. Ministerstwo Finansów objęło akcyzą podgrzewacze i e-papierosy wielorazowe. Do ich ceny będzie trzeba doliczyć 40 zł akcyzy, co z VAT daje blisko 50 zł.