Limity na prąd 2023

i

Autor: Getty Images Limity na prąd 2023 - stawki zatwierdzone przez Sejm 7 października 2022. Od kiedy limit na prąd?

Blackout w Polsce?

W zimie grozi nam blackout? Polska energetyka jest w stanie przedzawałowym, czeka nas trudny czas

2022-11-24 13:30

Tegoroczny okres zimowy to z pewnością trudny czas dla każdego Polaka. Wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, a z powodu kurczących się rezerw mocy coraz częściej musimy wspomagać się importem prądu. Sytuacja w polskiej energetyce robi się o tyle niepokojąca, że wielu zastanawia się, czy Polsce może grozić blackout. Co na ten temat mówią eksperci?

Czarny scenariusz na zimę dla Polski. Czy grozi nam blackout?

W ostatnim czasie wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Radiu Plus przyznał, że polska energetyka znajduje się obecnie w stanie przedzawałowym. Polacy obawiają się, że mogą występować przerwy w dostawie prądu, szczególnie teraz, kiedy w okresie zimowym więcej się go zużywa. O problemie wypowiadają się także niemieccy politycy. Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi także mają obawy związane z wystąpieniem takiego zjawiska. 

Polska już od jakiegoś czasu musi wspomagać się importem prądu. Dlaczego? Powodem są remonty bloków energetycznych, chociażby w Elektrowni Bełchatów czy w Elektrowni Kozienice. Już 23 września br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne alarmowały o zagrożeniu na rynku mocy. Problem nie ustąpił, wręcz przeciwnie, sytuacja robi się coraz bardziej poważna. 

Blackout w Polsce można powstrzymać? Konieczna jest oszczędność energii

Najwięcej energii zużywa się w okresie zimowym, dlatego Polskie Sieci Elektroenergetyczne apelują o możliwie jak największą oszczędność. W jaki sposób można tego dokonać? Warto korzystać z energii w godzinach, kiedy opłaty za nią są niższe. W zimę godziny szczytowe przypadają od godz. 17 do ok. 21. Warto wtedy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z czynności takich jak włączanie pralki czy zmywarki, które to urządzenia generują wysokie zużycie prądu. 

Wielu ekspertów uważa, że mało prawdopodobne jest, by doszło do przerw w dostawach prądu, jak i blackoutów. Jak cytuje portal money.pl Sebastiana Pogroszewskiego, eksperta Instytutu Jagiellońskiego, “ w przypadku zagrożenia taką sytuacją istnieje szereg mechanizmów, które mogą temu zapobiec. Zostały one przećwiczone tego lata, gdy liczne remonty bloków energetycznych, trudna sytuacja hydrologiczna i niedobory węgla przyczyniały się do niskiej rezerwy w systemie energetycznym. W tym okresie straszenie blackoutem w całej Europie też było powszechne, ale do takiej sytuacji nie doszło”. Z drugiej jednak strony nie brakuje ekspertów, którzy przewidują czarny scenariusz na zimę.

Sonda
Czy kiedyś odłączono Ci prąd lub gaz?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze