Planując wakacje, skorzystaj z bankowego kantoru internetowego

i

Autor: Shutterstock

Wakacje za granicą. Wiemy, gdzie jest najtaniej. Sprawdź!

2021-06-24 14:30

Letni urlop planuje ponad 62 proc. Polaków, a 75 proc. deklaruje, że spędzi go w kraju - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Na tegoroczne wyjazdy wakacyjne 38 proc. respondentów wyda do 3 tys. zł na osobę. Wielu z nas wybierze się także za granicą i... musi przygotować się na zagraniczne ceny. Który kierunek wakacyjnej podróży najmniej spustoszy nasze kieszenie?

Wakacje 2021: Gdzie jadą Polacy?

Według badania „Turystyczne plany Polaków w pandemii”, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów BIG przez IMAS International, większość Polaków skorzysta w tym roku z sezonu wakacyjnego i wyjedzie na urlop. Najczęściej wybierze krajowy kierunek (75 proc.). Niemal co szósty (17 proc.) planuje wypoczywać zarówno w Polsce, jak i za granicą, a 8 proc. zdecyduje się na wyjazd wyłącznie do innego państwa.

Dla ponad jednej trzeciej urlopowiczów argumentem za spędzeniem wakacji w Polsce jest łatwość zorganizowania takiego wyjazdu. Nieco ponad co czwarty badany deklaruje, że zawsze wybiera krajowy kierunek. Podobny odsetek wskazał, że w Polsce jest bezpieczniej niż w innym państwie. Z kolei 23 proc. z planujących wakacje spędzi je w kraju, żeby wspomóc rodzimy sektor turystyczny.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Wakacje 2021 a kredyty i oszczędności: Ile Polacy wydadzą na urlop po pandemii?

Blisko co szósta osoba wybierająca się na wakacje (17 proc.) wskazała na chęć skorzystania z bonu turystycznego. W badaniu 4 proc. ankietowanych przyznało, że wykorzystało już swój bon turystyczny. Nieco ponad co piąty zamierza to zrobić w tym roku, a 15 proc. nie ma jeszcze co do tego konkretnych planów.

W te wakacje Polacy najchętniej będą rezerwować pobyt w kwaterach prywatnych (42 proc. wskazań). Co trzeci urlopowicz zanocuje w pensjonacie, a 30 proc. - w hotelu. Co piąty turysta jako bazę noclegową wybierze agroturystykę. W połowie maja rezerwację na wakacyjny wyjazd lub nocleg miało 24 proc. badanych. Blisko co dziesiąta osoba wskazała też, że w jej przypadku nie jest ona konieczna, gdyż spędzi urlop np. we własnym domku letniskowym lub u znajomych czy rodziny. Natomiast 65 proc. planujących letni odpoczynek nie zrobiło jeszcze żadnych rezerwacji.

Polacy na upragnionym wakacyjnym urlopie nie zamierzają zaciskać pasa. Najwięcej (38 proc.) wyda na tegoroczne wyjazdy od ponad 1 do 3 tys. zł na jedną osobę. 81 proc. urlopowiczów zamierza wyjechać z rodziną – małżonkiem/partnerem i dziećmi, co oznacza, że finalne wakacyjne wydatki większości rodaków będą opiewały na co najmniej kilka tysięcy złotych. Podobny odsetek badanych (37 proc.) wyda nieco mniejsze kwoty – rzędu ponad 500 zł, do maksymalnie 1 tys. zł na osobę, a 12 proc. - więcej niż 3 tys. zł na osobę.

Wakacje 2021: Wypoczynek w kraju

Polacy w tym roku najczęściej wybierają urlop w kraju (43 proc.), jednak co trzeci zamierza również wyjechać za granicę (30 proc.). 11 proc. ankietowanych nie zamierza wyjechać nigdzie - wynika z opublikowanego w czwartek badania "Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021". Według ankiety najczęściej wybieranym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych w 2021 r., podobnie jak w roku ubiegłym, będzie Polska. W kraju urlop planuje spędzić 43 proc. ankietowanych.

Co trzeci Polak zamierza również wyjechać za granicę (30 proc.). Jedynie 16 proc. respondentów zadeklarowało, że wyjedzie wyłącznie na zagraniczne wakacje, 11 proc. badanych natomiast stwierdziło, że nie zamierza wyjechać w ogóle.

Wśród krajowych kierunków wyjazdów najchętniej wybierane jest morze - wybiera się tam 38 proc. badanych. W góry wyjedzie 20 proc. respondentów, w mniejszości pozostają także Mazury, na które wyjazd zadeklarowało 17 proc. osób biorących udział w badaniu. Tylko 14 proc. stwierdziło, że skorzysta z propozycji wycieczek objazdowych - czytamy w raporcie z ankiety.

Z badania wynika, że na wypoczynek Polacy przeznaczą w tym roku najczęściej od 8 do 14 dni. Odpowiedzi takiej udzieliło 38 proc. badanych. Urlop tygodniowy wybierze 26 proc. ankietowanych, a 19 proc. na swój wypoczynek przeznaczy więcej niż dwa tygodnie.

Wakacje za granicą: Gdzie najtaniej?

Chociaż Polska jest dość tanim krajem dla turystów zza granicy, to często nie działa to w drugą stronę. Polscy turyści wyjeżdżający za granicę muszą liczyć się z wysokimi wydatkami. Jak oszacował Money.pl, z zachodnich krajów, tylko Portugalia ma niższe ceny niż w Polsce. Jeżeli nie chcemy zbankrutować, powinniśmy pomyśleć o Bałkanach, gdzie jedynie Chorwacja jest odrobinędroższa niż Polska. - Trzy najtańsze kraje w Europie to Macedonia Północna, Albania oraz Bułgaria, gdzie ceny hoteli i restauracji plasują się na poziomie ok. 46 proc. unijnej średniej - pisze Money.pl. Odrobinę drożej, ale i tak taniej niż u nas, jest na Węgrzech a także w Rumunii, Serbii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie.

Jeżeli mażą się wam dalsze wojaże, ale wciąż martwicie się o portfel, pomyślcie o Turcji, w której noclegi i posiłki kosztują 40 proc. unijnej średniej. Jakie kraje omijać, jeśli nie chcemy wydać dużo? Na szczycie rankingu najdroższych wakacji jest Szwajcaria, zaraz za nią Norwegia i Dania.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Rola technologii
Sonda
Gdzie zamierzasz spędzić w tym roku wakacje?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze