Warszawo, czas skończyć ze smogiem

2021-11-26 0:05
Warszawiaku PRZESTAŃ KOPCIĆ
Autor: materiały prasowe

Zastanawiałeś się kiedyś, jakim powietrzem oddychasz? Albo co możesz zrobić, żeby było ono czystsze? Tak, ty też masz na to wpływ! Zaczynając od najprostszej rzeczy – zamiany samochodu na komunikację miejską lub rower – po bardziej skomplikowaną, ale równie, a może nawet bardziej istotną – likwidację „kopciucha” w swoim domu.

Czas działać teraz!

Im szybciej podejmiesz decyzję, tym większa korzyść dla twojego zdrowia... i portfela. Jeszcze tylko w tym i przyszłym roku w wymianie starego, nieekologicznego pieca na bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska źródło ciepła pomoże Ci miasto. Każdy warszawiak, który się na to zdecyduje, może liczyć na dotację od stołecznych urzędników. Jej wysokość jest jednak uzależniona od momentu złożenia wniosku. W tym roku dofinansowanie może wynieść nawet 90% dotacji. Aby zachęcić mieszkańców stolicy do tego, by składali wnioski jak najszybciej, wysokość dotacji w 2022 r. spadnie do 70%. To nie wszystko! Od 1 stycznia 2023 r. nie będzie już można liczyć na miejskie wsparcie. Co więcej, za palenie „kopciuchem” będzie trzeba liczyć się z mandatem (do 500 zł) lub grzywną (do 5 tys. zł). Ale to niejedyny powód do tego, żeby pozbyć się starego pieca. Smog powodowany przez „kopciuchy” negatywnie wpływa na nasze zdrowie – to pośrednia przyczyna takich schorzeń, jak miażdżyca, zawał czy wylew. Według szacunków z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku – tylko w samej Warszawie – umiera przedwcześnie ok. 2,8 tys. osób.

Sprawdź, jak uzyskać dotację

Aby otrzymać finansową pomoc od miasta, wypełnij wniosek i jego papierową wersję – razem ze zdjęciem swojego „kopciucha” – dostarcz do dowolnego urzędu dzielnicy lub wyślij pocztą na adres: Urząd m.st. Warszawy, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa. Potem podpisujesz umowę z miastem, realizujesz inwestycję, przedstawiasz do ratusza dokumenty potwierdzające wymianę pieca, a po ich akceptacji – miasto przekazuje ci dotację. Z całą procedurą możesz zapoznać się na stronie www.um.warszawa.pl/kopciuchy. Wszystkie wątpliwości możesz też wyjaśnić telefonicznie, pod numerem infolinii: (22) 325 96 06 (od poniedziałku do piątku, między 8.00 a 16.00).

plakat do zlecenia
Autor: Materiały prasowe
Najnowsze