Warto przestawić się na oszczędzanie

2011-12-24 3:00

Gaz ziemny jest wciąż najtańszym z wygodnych w użyciu paliw. Konkurować cenowo mogą z nim jedynie drewno, koks i węgiel. Każdy jednak, kto kiedykolwiek miał do czynienia z węglem lub koksem, wie, ile wysiłku trzeba włożyć, by w naszym domu zagościło miłe ciepło.

Potrzebne jest dodatkowe pomieszczenie magazynowe, a każda wizyta w kotłowni oznacza kontakt z czarnym pyłem. Załadowanie węgla do pieca wymaga sporo siły, a rozpalenie go - wprawy i umiejętności. Ponadto palenisko musimy systematycznie oczyszczać z popiołów i innych odpadów, które trzeba jeszcze gdzieś składować.

Mniej siły i pieniędzy

Piec opalany wygodnym paliwem, takim jak energia elektryczna, gaz płynny czy olej opałowy, wystarczy po prostu włączyć i ustawić odpowiednią temperaturę lub wręcz zaprogramować, by włączał się sam.

Najtaniej ogrzejemy mieszkanie za pomocą gazu ziemnego. Jest on prawie dwukrotnie tańszy niż olej i gaz płynny i blisko 2,5-krotnie od energii elektrycznej. To zresztą nie jest jedyna przewaga gazu ziemnego nad innymi źródłami ciepła. Jest też paliwem czystym ekologicznie, dzięki czemu można uzyskać kredyty lub dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (szczegóły na stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl), m.in. na modernizację, przebudowę czy też rozbudowę kotłowni gazowych.

Ograniczeniem w korzystaniu z tego ekologicznego paliwa może być brak sieci w pobliżu domu użytkownika. Koszt budowy nowego przyłącza gazowego jest jednak kilkakrotnie niższy od przyłącza ciepłowniczego.

Komfort i wygoda

Gaz ziemny może być wykorzystywany do ogrzewania mieszkań i firm, pozwala zasilać klimatyzację i gotować, rozpala kominki, a także napędza auta. Nie wymaga magazynowania, płynie rurami prosto do domu. Nie trzeba martwić się o składowanie popiołów i innych odpadów spalania, ponieważ ich po prostu nie ma. Gazu nie trzeba też kupować na zapas ani płacić za niego z góry. Rachunki wystawiane są dopiero za zużyty opał. Nie bez znaczenia są także wydajne i automatyczne piece, które praktycznie nie wymagają obsługi. Wstawanie nad ranem, by łopatą załadować węgiel do pieca bezpowrotnie odejdzie do przeszłości. Co ważne - kotły do spalania gazu ziemnego pracują prawie bez strat energii: sprawność nowoczesnych urządzeń wynosi ok. 90 proc., a kondensacyjnych - 100 procent.

Dla zdrowia i przyrody

Wśród trzech używanych powszechnie paliw pierwotnych - węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego - właśnie gaz ziemny jest źródłem energii najbardziej przyjaznym dla środowiska.

Niezależnie od tego, czy spalanie gazu odbywa się w kotle gazowym, czy w silniku samochodowym, zawsze powoduje najmniej zanieczyszczeń.

Również wydobycie i przesyłanie gazu ziemnego odbywa się w sposób bezpieczny dla środowiska i otoczenia. W skład gazu ziemnego wchodzą prawie wyłącznie metan i obojętny azot, nie występuje w nim siarka ani metale ciężkie, jak kobalt, ołów i rtęć. Dzięki temu w procesie spalania nie tworzą się pyły, dwutlenek siarki i nie powstają stałe odpady spalania, takie jak popiół, żużel czy sadza.

W porównaniu z węglem i olejem opałowym spalany gaz ziemny emituje znacznie mniej tlenków azotu, jak również tlenku węgla oraz dwutlenku węgla, powodującego niebezpieczny dla klimatu tzw. efekt cieplarniany. Z tego powodu urządzenia opalane gazem ziemnym są coraz częściej stosowane w przemyśle, gdzie obowiązują limity na emisję spalin i kary za ich przekroczenie. Ale wybór gazu ziemnego oznacza także możliwość zwiększenia produkcji i jednocześnie obniżenie kosztów. Firma zużywa mniej paliwa, co w konsekwencji zawsze jest korzystne także dla środowiska naturalnego.

Masz pytania?

Chciałbyś się dowiedzieć więcej? Mnóstwo cennych informacji znajdziesz na stronie www.pgnig.pl, a także pod numerem infolinii: 801-809-900; dla telefonów komórkowych: 32 737-88-88 czynnym od poniedziałku do soboty w godz. 8-21.

9 sposobów na zmniejszenie rachunków

1. Odsłonięte grzejniki
Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła. Jeśli odkryjemy grzejniki, ciepło będzie rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód.

2. Rozsądne wietrzenie
Godzinami otwarte okno zapewnia świeże powietrze, ale także wysokie rachunki za ogrzewanie. Należy wietrzyć częściej, ale krócej, przy jednoczesnej minimalnej temperaturze ustawionej na zaworze grzejnika.

3. Ekrany odbijające ciepło
Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło pozwalają zaoszczędzić około 4 proc. kosztów ogrzewania.

4. Odpowiednia temperatura
Temperaturę w sypialni czy kuchni warto obniżyć do ok. 17 st. C. Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o 1 st. C powoduje obniżenie kosztów ogrzewania o około 6 procent.

5. Nowoczesne urządzenia
Nowoczesny kocioł i instalacja centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 25-30 proc. energii. Instalacja wyposażona w automatyczną regulację temperatury dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb użytkownika, a tym samym wpływa na wysokość rachunków.

6. Oszczędny płomień gazu
Ciepło jest optymalnie wykorzystane, gdy garnek i palnik mają podobną średnicę. Pamiętajmy o przykrywaniu garnka pokrywką i czyszczeniu jego dna.

7. Prysznic zamiast kąpieli
Biorąc kąpiel w wannie, zapłacimy cztery razy więcej za podgrzanie wody, niż gdybyśmy wzięli prysznic.

8. Regularne odkamienianie
Częste czyszczenie urządzeń grzewczych z kamienia przedłuża ich żywotność i w sposób znaczący wpływa na oszczędność energii.

9. Regularne przeglądy
Poddawanie urządzeń regularnym przeglądom i regulacji wpływa na zmniejszenie zużycia przez nie energii i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze