Każdy kredyt trzeba kiedyś spłacić, dlatego uważaj, żeby nie dać się złapać w pułapkę wysokoprocentowej pożyczki. Emeryci przecież nie mają wysokich przychodów i nie stać ich na takie ryzyko. Zanim go zaciągniesz, przeanalizuj rynek i poszukaj najkorzystniejszej dla siebie oferty.
Na co zwracać uwagę
Najbezpieczniej jest brać kredyt w bankach. Unikaj instytucji parabankowych, bo zwykle tam grozi ci wygórowany procent. Nie obawiaj się pytać. Pracownicy banku mają obowiązek ci pomóc i rozwiać twoje wątpliwości. Przed podpisaniem umowy kredytowej sprawdź nominalne oprocentowanie, a także całkowity koszt kredytu dla takich samych parametrów, np. 10 tys. na 12 miesięcy oraz RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Nie podpisuj nic w ciemno. Przeczytaj dokładnie umowę i pytaj, jeśli cokolwiek budzi twoje wątpliwości.
Klient godny zaufania
Każdy, kto ubiega się o kredyt, powinien być wiarygodny w oczach banku. A więc przede wszystkim solidny i wypłacalny. Możliwość spłaty zobowiązań w terminie banki nazywają zdolnością kredytową. Jak jest ona oceniana? Przede wszystkim na podstawie dokumentów o osiąganych dochodach, informacji o ponoszonych przez potencjalnego kredytobiorcę kosztach oraz posiadanych zobowiązaniach. Dla banku takim zobowiązaniem może być nawet karta kredytowa czy pralka, którą wziąłeś na raty. Im więcej pożyczek, tym zdolność jest mniejsza.
Powodem odrzucenia wniosków kredytowych najczęściej jest właśnie brak zdolności kredytowej.
Jak poprawić zdolność kredytową
Nie obawiaj się jednak, że nie spełnisz oczekiwań banku i nie otrzymasz pożyczki. Na szczęście zdolność kredytową można zwiększyć. Najprostszą metodą jest wykazanie dodatkowego źródła dochodów akceptowanego przez bank lub dołączenie do kredytu drugiego kredytobiorcy posiadającego zdolność kredytową, np. męża lub żony, albo zmniejszenie dotychczasowych zobowiązań finansowych, czyli np. spłacenie dodatkowych kredytów, likwidacja limitów w koncie oraz kart kredytowych z których nie korzystamy.
Łatwiej wziąć kredyt wspólnie z małżonkiem Badając zdolność kredytową, bank ocenia, czy klient będzie w stanie spłacić kredyt. Wpływ na nią mają m.in. dochody, wydatki na życie, mieszkanie i samochód, liczba osób na utrzymaniu i posiadane już kredyty. Sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest np. wzięcie kredytu wspólnie z małżonkiem posiadającym stałe dochody, konsolidacja dotychczasowych zobowiązań, czyli spłata innych kredytów częścią nowego kredytu. |
Dziękujemy Uniwersytetom Trzeciego Wieku: Zielonogórskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku S-CENTRUM w Starogardzie Gdańskim za udział w projekcie "Konferencje Trzeciegie Wieku". W jego ramach odbyły się wykłady "Finanse w praktyce, czyli bankowość od kuchni", których Partnerem był Bank Pocztowy.