Wicepremier Morawiecki wspiera Szlachetną Paczkę. Musimy “dostrzec biedę i potrzeby ludzkie”

2017-11-29 18:12

- Chodzi o to, żeby ponad konfliktami dostrzegać tę biedę, żeby dostrzegać potrzeby ludzkie. Można je widzieć w różnych wymiarach, w pragnieniach dzieci, w tym czego one chcą, w rozwijaniu ich talentów. To jest kluczowe - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z przedstawicielami Szlachetnej Paczki. Szef resortu finansów i rozwoju przekazał też dary dla dwóch wybranych rodzin objętych projektem.

- Dzisiaj mam ten zaszczyt, że mogę współuczestniczyć w pomocy dla pani Agnieszki, która pracuje ciężko i ma chory kręgosłup, i mimo wszystko jako samotna matka wychowuje dwójkę dzieci w piękny sposób. W ogóle uważam, że mamy, które samotnie wychowują dzieci to nasze ciche bohaterki. Uważam je za wielkie osoby – podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zobacz koniecznie: Szokujące dane. Dwa miliony Polaków żyje w absolutnej biedzie

Na spotkaniu w resorcie rozwoju, twórca Szlachetnej Paczki, ks. Jacek Stryczek przekazał wicepremierowi "Raport o biedzie", który został opublikowany w poniedziałek. - Chodzi o to, żeby ponad konfliktami dostrzegać tę biedę, żeby dostrzegać potrzeby ludzkie. Można je widzieć w różnych wymiarach, w pragnieniach dzieci, w tym czego one chcą, w rozwijaniu ich talentów. To jest kluczowe – rozwijanie ewangelicznej zasady pomocy bliźniemu i uważam to, co robicie za coś wspaniałego – zaznaczył Morawiecki.

Raport o biedzie został przygotowany w oparciu o dane zebrane przez wolontariuszy podczas ubiegłorocznej edycji Szlachetnej Paczki. Wolontariusze odwiedzili ponad 33 tys. polskich rodzin, z czego 18,9 tys. zostało włączonych do projektu i otrzymało pomoc przygotowaną przez darczyńców. Z każdą z wybranych rodzin wolontariusze przeprowadzili pogłębione wywiady. Dzięki temu udało się stworzyć rzetelny i pełny obraz tego, jak faktycznie wygląda dziś polska bieda.

Sprawdź też: Rusza Szlachetna Paczka - jak przyłączyć się do akcji

W 2017 roku bieda wciąż jest realnym problemem, z którym zmaga się kilka milionów Polaków. Doświadczają jej w wielu wymiarach - marzną, bo nie stać ich na ciepła kurtkę, są głodni, bo nie wystarcza im na jedzenie, czują wstyd, bo żyją w przekonaniu, że są gorsi – wynika z raportu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze