Samo zwiększenie kar za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców to nie rozwiązanie
"DGP" podaje, że kontrole inspekcji wykazały, iż proceder ten w ubiegłym roku dotyczył prawie 7,2 tys. imigrantów, podczas gdy w poprzednich latach – 6,7 tys. (2023 r.) i 5,2 tys. (2022 r.). Zdaniem autorki tekstu, to skutek m.in. uciążliwych procedur i skomplikowanych, trudnych w interpretacji przepisów.
Walka z nadużyciami jest celem zmian w prawie, nad którymi obecnie pracuje Sejm. Proponowane regulacje przewidują m.in. zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.
"Samo zwiększenie kar za nielegalne zatrudnienie nie rozwiąże problemu" – uważa jednak, cytowana przez "DGP" Katarzyna Kamecka, ekspertka ds. prawa pracy w Polskim Towarzystwie Gospodarczym. Wskazuje, że choć projekt częściowo zmniejsza obciążenia administracyjne, to jednak wprowadza też nowe, np. obowiązek dostarczenia kopii umowy o pracę w przypadku uzyskania dokumentu legalizującego pracę cudzoziemca czy podniesienie opłaty za wydanie zezwolenia.
Sejm powołał komisję nadzwyczajną dotyczącą pracy cudzoziemców
Pod koniec stycznia posłowie opowiedzieli się za powołaniem komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Komisja nadzwyczajna ma się zająć czterema projektami ustaw, które mają uporządkować zasady zatrudniania cudzoziemców i wydawania wiz dla studentów z krajów trzecich. Projekty powstały w trzech resortach: rodziny, pracy i polityki społecznej; spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych.
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP zakłada m.in. zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Złamanie przepisów zagrożone ma być karą grzywny w wysokości od 3 do 50 tys. zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia.
![Super Biznes SE Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-b2RH-YnJp-Mda6_super-biznes-se-google-news-664x442-nocrop.jpg)