Witold Orłowski & Jarosław Kaczyński

i

Autor: MAREK WIŚNIEWSKI / Puls Biznesu / Forum & ART SERVICE Witold Orłowski & Jarosław Kaczyński

Pieniądze to nie wszystko

Wielki kryzys gospodarczy zmiecie PiS? Ekspert nie ma wątpliwości

2023-03-24 5:57

Już dzisiaj, w środę (22.03) o godz. 13.00 zapraszamy na cotygodniowy program ekonomiczny "Pieniądze to nie wszystko". Tym razem prowadzący program Hubert Biskupski będzie rozmawiał z ekonomistą prof Witoldem Orłowskim. Tradycyjnie program będzie emitowany na żywo na stronie głównej portalu se.pl. Oglądać go będzie można również na kanale YouTube SE i Facebook SB. Gorących tematów ekonomicznych nie zabraknie. Jakie wątki poruszy prowadzący?

Przerażające dane gospodarcze

Polacy realnie ubożeją. Mamy do czynienia obecnie z największym kryzysem ekonomicznym od 27 lat. Częściowo wywołanym czynnikami wewnętrznymi jak np. transfery socjalne, a częściowo czynnikami zewnętrznymi jak wojna w Ukrainie. Przypomnijmy fatalne dane gospodarcze z kilku ostatnich miesięcy.

PKB za 2022 r. wyniosło 4,9 proc. Tymczasem w tym roku prognozuje się, że wyniesie on 0,7 proc. Czy to nie recesja? Kolejne dane również nie napawają optymizmem.

 W urzędach pracy, w styczniu zarejestrowano 131,5 tys. nowych bezrobotnych, 14,9 proc. więcej rdr. Stopa bezrobocia w styczniu 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) w lutym wyniosła 12,0 proc. wobec 11,7 proc. miesiąc wcześniej.  Realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw siódmy miesiąc z rzędu była ujemna i wyniosła -4,06 proc. To trzeci najgłębszy realny spadek realnych płac w Polsce w sięgającej 2005 roku historii porównywalnych danych.

Przeciętne miesięczne realne emerytury oraz renty brutto (z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych) spadły o 4,7 proc. rok do roku. W przypadku realnych świadczeń rolników odnotowany spadek był jeszcze większy i wyniósł 8,5 proc.

To wszystko dane z ostatnich miesięcy, które skomentuje gość w programie "Pieniądze to nie wszystko". Prowadzący zapyta również w kontekście nadchodzących wyborów, jak może pogarszający się standard życia Polaków przełożyć na wynik wyborów i czy te dane gospodarcze doprowadzą do przegranej obozu rządzącego. 

Ekonomista z pewnością będzie pytany również o 0 VAT na żywność. Jak wiemy zerowy VAT na żywność, który obowiazuje tylko do 30 czerwca. Niewątpliwie przywrócenie normalnych stawek podbiło by jeszcze bardziej drożyznę w sklepach. Jaki jest w tej sytuacji możliwy scenariusz zwłaszcza, że na jesieni są wybory? 

To tylko niektóre wątki, które pojawią się w dzisiejszym programie Pieniądze to nie wszystko Huberta Biskupskiego, transmitowanego na żywo na kanale YouTube SE i Facebook SB.

Zapraszamy!

Pieniądze to nie wszystko - Anna Moskwa - E23: PL for UA
Sonda
Czy wybuch kryzysu ekonomicznego to na dzisiaj realny scenariusz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze