WIELKI QUIZ

WIELKI QUIZ. Ile wiesz o Marszałku? Największe tajemnice z życia Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski to postać, która już za życia stała się legendą. Jednak za oficjalnym wizerunkiem Marszałka kryło się wiele tajemnic, które władze II Rzeczypospolitej skutecznie ukrywały przed opinią publiczną. Dopiero z czasem na światło dzienne zaczęły wychodzić fascynujące szczegóły z jego życia. A Ty ile wiesz o Marszałku? Sprawdź swoją wiedzę.

WIELKI QUIZ. Ile wiesz o Marszałku? Największe tajemnice z życia Józefa Piłsudskiego

Nieznane szerszej publiczności fakty z życia Marszałka pokazują, jak złożoną i fascynującą postacią był Józef Piłsudski. Za oficjalnym wizerunkiem wielkiego przywódcy krył się człowiek z własnymi słabościami, dramatycznymi wyborami i tajemnicami, które do dziś intrygują historyków i badaczy.

W naszym cyklu QUIZY SE dzisiaj QUIZ z czasów II Rzeczypospolitej o największych skrywanych tajemnicach z życia Józefa Piłsudskiego. 

Historia ukryta za wąsami

Charakterystyczne wąsy Marszałka, które stały się jego znakiem rozpoznawczym, skrywały bolesną tajemnicę z przeszłości. W 1887 roku, podczas pobytu w więzieniu w Irkucku, Piłsudski stracił przednie zęby w wyniku brutalnego pobicia przez strażnika podczas tłumienia więziennego buntu. Po powrocie z zesłania zdecydował się zapuścić zarost, by zamaskować ten defekt. Z czasem pozostawił tylko wąsy, które nosił do końca życia, mimo że w latach 20. i 30. XX wieku nie były już modne.

Konwersja wyznaniowa w imię miłości

Jednym z najściślej strzeżonych sekretów była zmiana wyznania przez Piłsudskiego. W 1899 roku, kierowany uczuciem do Marii Juszkiewiczowej – pięknej socjalistki wyznania luterańskiego – zdecydował się na przejście na protestantyzm. W katolickiej Polsce informacja ta była skutecznie ukrywana, a prawda wyszła na jaw dopiero w latach 60. XX wieku.

Tajemniczy pobyt na Maderze

Intrygującym epizodem z życia Marszałka był jego trzymiesięczny pobyt na Maderze na przełomie 1930 i 1931 roku. Oficjalnie był to urlop wypoczynkowy, jednak uwagę opinii publicznej przykuwała obecność młodszej o 29 lat dr Eugenii Lewickiej. Spekulacje o ich romansie nasiliły się po jej nagłym powrocie do kraju i tajemniczej śmierci kilka miesięcy później.

Ostatnie dni Marszałka

Władze II RP starannie ukrywały informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Piłsudskiego. Przełomowym momentem były obchody święta niepodległości w 1934 roku, gdy osłabiony Marszałek musiał odbierać defiladę na siedząco. Zdiagnozowany wkrótce nowotwór żołądka z przerzutami do wątroby pozostał tajemnicą znaną jedynie najbliższemu otoczeniu. Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w wieku 67 lat.

Zagadka niezwykłego umysłu

Fascynującym wątkiem jest historia mózgu Marszałka, któremu współcześni przypisywali zdolności parapsychiczne. Sam Piłsudski nakazał w testamencie przekazać swój mózg do badań naukowych. Organ, ważący 1460 gramów, badano w wileńskim Instytucie Badań Mózgu, jednak wybuch II wojny światowej przerwał prace badawcze. Los preparatu pozostaje nieznany - mógł zostać zniszczony podczas działań wojennych lub wywieziony do Berlina lub Moskwy.

Pora na nasz WIELKI QUIZ o tajemnicach Marszałka Józefa Piłsudskiego. Sprawdź swoją wiedzę o tej charyzmatycznej postaci w polskiej historii. 

WIELKI QUIZ. Ile wiesz o Marszałku? Największe tajemnice z życia Józefa Piłsudskiego

WIELKI QUIZ. Ile wiesz o Marszałku? Największe tajemnice Józefa Piłsudskiego
Pytanie 1 z 15
Jak się nazywała ulubiona klacz Marszałka?
Tajemnice marszałka Józefa Piłsudskiego
Skarby Józefa Piłsudskiego. Pamiątki po Marszałku
Sonda
Czy odwiedziłeś/odwiedziłaś Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze