Wniosek  warto złożyć do końca czerwca

i

Autor: pixabay Wniosek warto złożyć do końca czerwca

Wniosek o 500 plus: ostatnie dni, by otrzymać wyrównanie

2022-06-24 15:48

Pozostało już tylko kilka dni na złożenie wniosku o 500 plus, aby otrzymać wyrównanie za czerwiec 2022. Tylko osoby, które złożą wnioski do 30 czerwca mają gwarancję, że świadczenie 500 + zostanie wypłacone z wyrównaniem. W późniejszym terminie część pieniędzy przepadnie i świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Nie będzie wyrównania 500+

Jak wyjaśnia portal, jeśli jednak wniosek zostanie złożony 1 lipca, nie będzie przysługiwało wyrównanie. ZUS nie przeleje kwoty świadczenia należnej za czerwiec. 500 plus w takim wypadku będzie przysługiwało za miesiąc złożenia wniosku.

Złożenie dokumentów pod koniec lipca oznacza wypłatę tylko za lipiec. W przypadku wniosku, który wpłynie pod koniec sierpnia, wypłata wpłynie tylko za ten miesiąc, bez wyrównania za czerwiec i lipiec. Ta zasada dotyczy wszystkich wniosków złożonych po 30 czerwca.

Rząd wyklucza inflacyjną podwyżkę 500 +

Przypomnijmy, że rząd wykluczył inflacyjną waloryzację świadczenia. "Nie ma takich planów. 500 plus pozostaje bez zmian – oświadczył Szwed. Dodał, że oprócz programu Rodzina 500 plus są jeszcze inne formy wspierania rodzin. Wskazał w tym kontekście m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i wyprawkę szkolną. Dopytywany, czy w rządzie trwa dyskusja o podniesieniu wysokości świadczenia, wiceminister odparł: "W tej chwili nie ma takiej dyskusji".

Od tego roku wnioski mogą być składane tylko drogą elektroniczną poprzez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Za obsługę świadczenia 500 Plus odpowiedzialny jest teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak wcześniej, samorządy.

Najnowsze