Glapiński, sala obrad sejm

i

Autor: ARTUR HOJNY / SE, Jacek Dominski/REPORTER

Co grozi prezesowi NBP?

Posłowie złożyli wniosek o postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

2024-03-26 12:19

Grupa posłów złożyła we wtorek (26 marca) wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Wniosek podpisało 191 parlamentarzystów - poinformował Zbigniew Konwiński (KO). Szef polskiego banku centralnego Adam Glapiński zapowiada, wysłanie listu do premiera Donalda Tuska, a zarzuty określa jako "idiotyczne". Sama procedura postawienia osoby publicznej przed Trybunałem Stanu jednak jest dość długa. Jak to wygląda w praktyce?

Tusk spełnia obietnicę wyborczą

W ubiegły wtorek (19 marca) premier Donald Tusk zapowiedział wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Szef rządu powiedział wtedy, że wniosek jest gotowy i że zostanie złożony w najbliższych dniach. Złożenie takiego wniosku było jednym z elementów "100 konkretów na 100 dni" ogłoszonych przez KO przed wyborami parlamentarnymi.

Większość rządząca zarzuca Glapińskiemu m.in. zaangażowanie w działalność polityczną przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, a także wprowadzenie w błąd co do wyników finansowych banku centralnego za 2023 r.

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jak wygląda procedura?

Wniosek w sprawie postawienia przed TS może złożyć w Sejmie prezydent lub co najmniej 115 posłów. Marszałek Sejmu kieruje później taki wniosek do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Komisja ta przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS m.in. Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Natomiast uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS m.in. premiera oraz członków rządu Sejm podejmuje większością 3/5 ustawowej liczby posłów (276).

Co grozi osobie skazanej przez Trybunał Stanu?

Artykuł 11 ustawy o Trybunale Stanu wyjaśnia, że już sama uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu szefa banku centralnego powoduje jego zawieszenie. Gdyby został uznany winnym - daje to możliwość jego odwołania.

Trybunał wobec takiej osoby może orzec:

  • utratę czynnego i biernego prawa wyborczego;
  • utratę wszystkich lub niektórych orderów, odznaczeń i tytułów honorowych;
  • zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i organizacjach społecznych;
  • pozbawienie mandatu poselskiego (od dwóch do 10 lat);
  • utratę zajmowanego stanowiska, z którego pełnieniem związana jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu;
  • za przestępstwa i przestępstwa skarbowe – kary i środki karne przewidziane w ustawach.

Prace Komisji są podobne do komisji śledczych, polegają na analizie dokumentów, przesłuchiwaniu świadków. W sumie trwać to może od 6 do 12 miesięcy. Od momentu wpłynięcia wniosku do Komisji, Glapiński ma 30 dni na złożenie wyjaśnień. 

Pieniądze to nie wszystko - Wojciech Trojanowski
QUIZ PRL. Czy poradziłbyś sobie w PRLu?
Pytanie 1 z 15
Z wyjazdu na saksy przywiozłeś dolary. Gdzie ją wymienisz?
QUIZ PRL. Czy poradziłbyś sobie w Polsce Ludowej. Kombinuj, a zdobędziesz komplet punktów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze