samolot, POlskie linie lotnicze LOT, LOT,

i

Autor: Jiri Senohrabek

Wojna na Ukrainie. LOT zmienia trasy połączeń lotniczych

2022-02-24 8:18

Jak poinformował PAP rzecznik LOT Krzysztof Moczulski, wszystkie rejsy PPL LOT z Polski na Ukrainę zostały odwołane. Tym samym nie ma możliwości dolecenia cywilnym samolotem do Kijowa, Lwowa i Odessy, jak również do stolicy Mołdawii. Dodatkowo w związku z zamknięciem ukraińskiej przestrzeni powietrznej dla lotów cywilnych, rejsy tranzytowe wykonywane przez PLL LOT będą się odbywać alternatywnymi trasami. W czwartek [24.02.2022] Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała komunikat, aby unikać lotów na Ukrainą i zachowywać ostrożność w przestrzeni powietrznej w okolicy granicy z Ukrainą.

Wojna na Ukrainie. LOT odwołuje rejsy na Ukrainę i Mołdawię

LOT wydał NOTAM, czyli informację operacyjną do wszystkich użytkowników statków powietrznych związanych z lotnictwem. Wszystkie loty na ukraińskie lotniska zostały odwołane. "Został wydany NOTAM dotyczący zamknięcia ukraińskiej przestrzenie powietrznej dla lotów cywilnych. W związku z tym, PLL LOT odwołuje wszystkie swoje rejsy z Polski na Ukrainę. Chodzi o loty do Kijowa, Lwowa i Odessy" - powiedział Moczulski. - Z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Mołdawią, rejsy do Kiszyniowa (stolicy Mołdawii - red.) zostały odwołane. Ponadto rejsy tranzytowe polecą alternatywnymi trasami - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik narodowego przewoźnika.

Zalecenia dotyczące lotów nad Ukrainą

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała komunikat, aby aby unikać lotów nad Ukrainą. Pilotom zalecono zachowanie "szczególnej ostrożności" w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil morskich (185 km) od granicy Białorusi z Ukrainą i Rosji z UkrainąRównież sama Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych. Decyzję wytłumaczono "wysokim ryzykiem" dla bezpieczeństwa. 

Trwa agresja Rosji na Ukrainę

Zawieszono świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy - poinformowało Ukraeroruch, ukraińskie przedsiębiorstwo kontrolujące ruch lotniczy. Zamknięto lotniska w miastach takich, jak Charków, Dnipro i Zaporoże. Jak podaje Reuters, informację o zawieszeniu lotów wydano o godzinie 3:56 czasu lokalnego (2:56 czasu Polskiego). Ograniczenie wygasa o 2:59 w nocy z czwartku na piątek, o ile nie zostanie przedłużone. Biorąc jednak pod uwagę rosyjskie ataki, najprawdopodobniej zamknięcie przestrzeni powietrznej potrwa znacznie dłużej.

Sonda
Boisz się wojny w Ukrainie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze