Władimir Putin

i

Autor: AP Władimir Putin

Czym jest SWIFT? "Opcja atomowa" wobec Rosji

2022-02-24 10:48

Spełnił się najgorszy scenariusz i doszło do naruszenia ukraińskiej granicy przez Rosję. Wojna na Ukrainie musi się spotkać z reakcją Zachodu, kraje bałtyckie żądają odcięcia Rosji od systemu SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Komunikacji Finansowej). System służy wymianie informacji instytucjom finansowym z całego świata. Odcięcie od niego Rosji uniemożliwiłoby dokonywania transakcji płatniczych zarówno największym funduszom, jak i małym biznesom. Dlatego też nazywa się go "opcją atomową"

Rosja może być odcięta od SWIFT. Co to jest?

System SWIFT działa w większości krajów na świecie. Jego wyłączenie oznacza praktycznie kompletne odcięcie od zagranicznych rynków finansowych. Rosja zostałaby niemal kompletnie odcięta od zagranicznej gospodarki, co w czasach, gdy światowa gospodarka opiera się na wymianie dóbr, byłoby potężnym ciosem dla gospodarki wschodniego mocarstwa. Co oznaczałoby to w praktyce? Ani duże przedsiębiorstwo, ani przeciętny obywatel, nie mógłby dokonać transakcji finansowej z podmiotem z zagranicy. 

Wyłączeniem Rosji ze SWIFT straszono, gdy Władimir Putin dokonywał aneksji Krymu. Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin wyliczył wtedy, że kosztowałoby to nawet 5 proc. rocznego PKB dla gospodarki. Warto jednak zaznaczyć, że Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Komunikacji Finansowej zażądało, aby nie wywierać na nich nacisków. Jednak w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, wyłączenie z systemu może być już krokiem ostatecznym.

Trwa agresja Rosji na Ukrainę

Wyłączenie SWIFT to broń obusieczna

Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT odbije się na całej światowej gospodarce, stąd też nazywa się to "opcją atomową". Przestanie działać wiele firm, które prowadzą ekspansję na wschodzie, również wiele kontaktów handlowych zostanie zerwanych. Ponadto rosyjskie transakcje byłyby trudniejsze do śledzenia. Warto pamiętać również o tym, że Rosja to jeden z ważniejszych dostawców energii w Europie. Odcięcie supermocarstwa skutkowałoby pogłębieniem się kryzysu energetycznego. A Władimir Putin na pewno przewidział, że może być odcięty od SWIFT i przygotował się na taką ewentualność. 

Czy SWIFT zostanie wyłączone w Rosji?

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że dzisiaj Unia Europejska przedstawi olbrzymi pakiet sankcji, do przyjęcia przez liderów państw członkowskich. Kary mają uderzyć w strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki. Polityk zapowiedziała również "zablokowanie dostępu do technologii i rynków", co uruchomiło kolejne spekulacje o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT. Taką decyzję apelowali liderzy państw bałtyckich.

Celem Rosji nie jest tylko Donbas, nie jest tylko Ukraina, celem jest stabilność Europy i międzynarodowego pokoju; pociągniemy za to prezydenta Putina do odpowiedzialności - zapowiedziała von der Leyen.

Sonda
Protest przed Konsulatem Rosji. Czy wybierzesz się?

- Odcięcie od systemu SWIFT byłoby poważną sankcją komplikująca funkcjonowanie rosyjskiego systemu finansowego i handlu surowcami energetycznymi - powiedział PAP główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Zaznaczył jednak, że Moskwa jest lepiej przygotowana na turbulencje gospodarce niż UE. "Zależność dużych gospodarek unijnych, takich jak Niemcy, Austria czy Włochy, od rosyjskiego gazu przez ostatnie lata znacząco wzrosła, co oznacza, że ograniczenie handlu spowodowane ocięciem SWIFT uderzyłoby nie tylko w rosyjskie firmy, ale też w Zachód, który nie ma alternatywy dla dostaw ze Wschodu" - wyjaśnił główny ekonomista PKO BP.

Czym jest SWIFT?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to założone w 1973 r. międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych z siedzibą w Belgii. Jednocześnie SWIFT jest też nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze